abone ol: Makale | Yorum

Ahlak Dersleri

0 yorum
Ahlak Dersleri

 

Kitap öncelikle yazarın “Sevgili Çocuklarım” hitabı ile başladığı bir yazı ile merhaba diyor bize. Ardından gelen satırları da alayım buraya:

Bütün hayatınızda size en çok destek olacak “inanç derslerini, ibadet derslerini, ahlak derslerini, sevgili Peygamberimizi” bu kitaplardan öğreneceksiniz.

Hayat yolu çok sarptır, çok dikenlidir, çok uçurumludur.

Bu uzun yolda düşmeden, yaralanmadan yürümek için iman kadar, ibadet kadar, ahlak kadar sizi candan koruyacak bir şey bulamayacaksınız. İşte bu “Çocuklarımıza Din Kitabı 1-2-3-4” başlığı altındaki “İnanç, İbadet, Ahlak Dersleri”nde size bunlar öğretilmeye çalışılacaktır.

Evet, elimdeki Ahlak Dersleri bu serinin 3. kitabı. Kitap iman ve ahlak konularını içeren kısa kısa yazılardan oluşuyor. ‘Müslüman bir çocuk’ dilinden yazılmış. “Allah’ın, Peygamberimizin bütün dediklerini yaparım. Yapma dediklerini yapmam. İşte böyle ben tam bir Müslüman çocuğuyum.” şeklinde bitiyor mesela.

Tavsiye metni…

İçindekilerin ilk kısmı…

 

İyiliksever, temiz, dürüst, öğretmenlerini çok seven, anne-babasına itaat eden, öf bile demeyen, öf derse de hemen pişman olup özür dileyen, arkadaşlarının kötülüklerine engel olan, sıkça Allah’ı hatırladığı için kötülük yapmaktan da vazgeçen bir çocuk dilinden yazılmış bütün yazılar. Bu haliyle çocuğa kendi dilinden ahlaki özellikleri hatırlatıyor gibi, tabi epeyce de idealize edilmiş olarak.

Kitapta hikaye dili yok, o ideal çocuğun dilinden özellikler sayılıyor genellikle. Böylece aslında derli toplu bir genel çerçeve de çiziliyor sanki çocuk için. Bu günün dünyası için fazla mı net çizgiler içerir acaba, ebeveynler ne der bilemedim. Eşref Edip Fergan’ın vefatı 1971. Bu kitap serisi bir tezden öğrendiğime göre 1944-45 yıllarında yayımlanmış (Esma Polat, 2011, Ankara Üniversitesi). Yani her halükarda o dönemin çocukları daha disiplinli bir ortamda büyüyorlardı. Fakat galiba net çizgiler, bu idealist durum, sınırların belli olması için de fena olmuyor. Yalan söylemek, hırsızlık yapmak, kötü konuşmak vs gibi konuların çocuk zihninde yerinin net olması önemli görünüyor.

Kitabın dili gayet sade ve akıcı. Sayfa kenarları renkli ve süslü. Onun dışında bir çizim içermiyor. Ahlak Dersleri’nin internet satışı yok sanırım fakat fuarlarda yayınevinde olacağını umut ediyorum.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Ahlak Dersleri

Çocuklarımıza Din Kitabı 3- Eşref Edip Fergan

Hazırlayanlar: Mine Alpay Gün-Fahrettin Gün

Beyaz Yayınları, Temmuz 2005

Renkli, 64 sayfa

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: