abone ol: Makale | Yorum

Dağlar ve Çöller

0 yorum
Dağlar ve Çöller

 

 

Geçenlerde yaptığımız bir alışverişin hediyesi olarak gelmişti Dağlar ve Çöller kitabı. Siteye baktım, satışta görünüyor. O yüzden ben de sayfalarımıza konuk etmek istedim.

Kitapta dağlar ve çöller için birer poster karşılıyor önce bizi. Karşılıklı katlanmış sayfaları açınca az sonra isimlerini, neler yiyip içtiklerini, nasıl yaşayabildiklerini göreceğimiz hayvanların/bitkilerin toplu halini görüyoruz. Ardından onlara daha yakından baktığımız sayfalar geliyor. Her hayvan/bitki hakkında kısa açıklamalar var.

Hayvan sever ve meraklı çocukların kesinlikle hoşuna gideceğini düşünüyorum böyle kitapların.  Kitap için seçilen coğrafya Amerika. Böyle kitapları görünce hemen, bizim topraklarımız için de yapılsa diye ümit ediyor insan. Mesela bölgelerimizin endemik bitkilerini vs anlatan bu kalitede kitaplar ne hoş olurdu.

Tabiatı yeşil alanları ne kadar sevsem de bu kadar çok çeşitli ve tehlikeli hayvanın yakınında yaşamadığım için galiba mutluyum. Yeryüzünde denge için hepsi var olsun, o ayrı. Zaten birçok canlı türü çoktan yok oldu. En azından kalanları rahat bıraksa insanoğlu diye düşünüyorum. Bu konular derin. Kullandığımız plastiklerin, GDO’lu tohumların, tarım ilaçlarının, yaptığımız israfın ta uzaklardaki bu canlıları bile etkilediğini fark etmedikçe.. zor bu işler… Öyle işte, onlar vahşi ortamlarında insandan uzak belki daha rahat yaşayacaklar. Ben de chuckwalla, gila canavarı, kalkan burunlu yılan, elmas sırtlı çıngıraklı yılanı vs kitaplarda görmekten mutluyum. Tabi çöl zambağını, kral kelebeğini, dağ çiçeklerini, dağ maviardıcını vs yakından görebilmek isterdim…

Serinin Okyanuslar, Tropik Yağmur Ormanı kitaplarını da gördüm. Kitapyurdu.com’da iyi bir indirimle satışta gözüküyor. Şimdiden iyi okumalar, eğlenceli keşifler.

 

Doğayı Öğreniyorum

Dağlar ve Çöller

Gerard Cheshire

Resimleyen: Peter Barrett

NTV Yayınları, 37 sayfa

1.Baskı Ekim 2007

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: