abone ol: Makale | Yorum

Elmer

0 yorum
Elmer

 

Bugün dünya fil günüymüş. Bu vesileyle neredeyse eskiyecek olan Elmer kitabımı hala burada sahneye çıkarmadığımızı fark ettim. Tam bir fil günü sürprizi!

Kitabı hemen masaya aldım ve işte buradayız. Elmer, David MecKee’nin pek meşhur bir karakteri. Farklı yayınevleri tarafından bile yayınlandı kitapları. Epey bir macerası var yani. Benim elimdeki de pek bilinen bir çalışma, adı sadece “Elmer”.

 

Kahramanımız diğerlerinden biraz farklı, tamam çok farklı görünüşe sahip bir fildir. Farklı görünüşünün yanında çok da neşelidir. Hatta “en ufak bir gülümsemenin bile kaynağı”dır. Bu neşeli fil, bu kitapta da bütün fillere birden güzel bir şaka yapar. O şaka her yıl kutlanan bir şenliğe bile dönüşür.

 

Batı menşeli kitaplarda farklılıkların güzelliği üzerine, onları sahiplenme, sevme üzerine çok hikaye anlatılıyor. Fakat bir yandan sıradan olmak kötüleniyor ve ötekiler acayip bir şekilde dışlanıyor, en basit haklarından bile mahrum ediliyor. Eh, bir konu çocuk kitaplarına girmişse, o konuda bir sorun yaşanıyordur toplumda, değil mi?

Kitapta neşeli bir hikaye var. Okul öncesinden itibaren iyi okumalar dileyebiliriz. Ve tabi mutlu dünya fil günleri dileyebiliriz. Bence bir şeyin günü varsa, o şey de tehlikededir. Filleri dişleri için vs öldüren insafsızlar sayesinde fillerin hayatlarının tehlikede olması gibi…

 

Elmer

David McKee

Kır Çiçeği Yayınları

3+

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: