abone ol: Makale | Yorum

Demek Öyle

0 yorum
Demek Öyle

Claire Jobert sanırım ülkemizde ilk defa, ödüllü “Seni Çok Seviyorum Allah’ım” serisi ile tanındı. Elimizdeki seri de yine Claire Jobert’in yazıp resimlediği Demek Öyle Dizisi.

Demek Öyle, serinin içindeki hikayelerden birinin adı. Diğerlerinin adı ise şöyle: Emanet Kek, Kırmızı Elma, Ne Haber?, Barış Çorbası, Köfte Yarışması, Kırkayak’ın Sırrı, Mutsuz Su Aygırı. Bu sekiz kitaplık seride, her hikaye farklı bir tema içeriyor. Her tema, özellikle değerler eğitimi kitaplarında gördüğümüz başlıklar altında işleniyor. Kitap kapaklarının sağ alt köşesinde bu değerleri görebilirsiniz.

 

Kitapların kahramanları çeşit çeşit… Bazen neşeli bir ormandaki farecikler, bazen mis kokulu çiçekler, bazen ise inatçı ihtiyarlar ve akıllı torunları karşımıza çıkabiliyor. Kurgular sade, konu gayet anlaşılır. Her ne kadar değerler eğitimi kitapları/hikayeleri olsa da, sadece nasihat veren bir tarzı yok neyse ki kitapların. Gayet tatlı hikayecikler okuyorsunuz.

Aynı zamanda başa gelen çeşitli talihsizliklerin telafi imkanı olabileceğini… küçük gördüğümüz bazı şeylerin aslında ne kadar değerli olabileceğini, Yaratılan her şeyin bir amacı olduğunu… yapılan ufak bir iyiliğin aslında kalbimizin ne kadar çok ferahlamasına sebep olacağını ve o iyiliğin artarak devam edebileceğini… zandan sakınıp iyi niyetle hareket edince olayların göründüğünden çok farklı bir iç yüzü olabileceğini ve iyi niyetle hareket etmenin aslında bizi kazançlı çıkardığını… doğru sözlü olmanın zor zamanlarda daha da önemli olduğunu… sırlarımızı Allah ile paylaşmanın güzelliğini… kötülüğe iyilikle muamele edildiğinde nasıl da bizi şaşırtacak güzelliklerin doğabileceğini okuyorsunuz bu tatlı hikayelerde.

Kötü söz yerine asıl selam vermenin sorunları çözdüğü anlatılıyor. Eh birazcık kötü söz de kurguda yer alıyor 🙂

Kitapların resimleri için bir şey söylemeye gerek yok sanırım. Kendini gösteriyor zaten. Tatlı mı tatlı, sevimli mi sevimli çalışmalar. Hikayelerin sonunda konu ile ilgili bir ayet de yer alıyor.

Not: Bir hikayede sırrını Allah’a söylemesi tavsiye edilen Kırkayak’a bir başka böcek “hayır hayır o zaman Allah onu cehenneme gönderir” ikazı yapıyor. Diğer böcekler ise hemen Allah’ın hiç bir çocuğu cehenneme göndermeyeceğini güzelce anlatıyorlar. Bazı anneler bu tür ifadeleri hoş bulmasa da çocukların tam da böyle sorunlarla mücadele ettiğini düşünüyorum. Okulda, sokakta “Allah taş eder” diye öğrenip buna inanabiliyorlar malesef. Halbuki Allah’ın merhameti çok yüce. Çocuklara da önce bu sıfatları ile tanıtmanın önemi ortada. Bu yüzden, o minik böceğin yanlış bilgisinin düzeltilmesi, bu kitabın okuyucularında da benzer bir algı varsa, onun da düzeltilmesi açısından önemli ve gerekli diye düşünüyorum. Takdir sizin.

Şimdiden iyi okumalar.

 

 

 

Demek Öyle Dizisi

Yazan ve Resimleyen: Claire Jobert

Çeviren: Milad Salmani

Nar Yayınları, Nisan 2018

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: