abone ol: Makale | Yorum

Dersimiz Güzel Ahlak

0 yorum
Dersimiz Güzel Ahlak

 

 

Ümmüş Pörtlek Ortaokulu 5-A sınıfı ve kalıplara sığmaz öğretmeni Halis Muhlis ile maceralar devam ediyor. İlk olarak Dersimiz Amentü kitabında karşılamıştık bu sınıf ile. Şimdi de Dersimiz Güzel Ahlak diyor ve bizi yine eğlenceli, öğretici, nasıl geçtiğinin farkına varılmaz ders saatlerine davet ediyorlar.

İçindekiler…

Ders Güzel Ahlak olunca, önce güzel ve çirkin kavramlarından konuya giriş yapmış yazar. Tam da günümüz dünyasını değerlendirmede çocukların, gençlerin, hepimizin kafası karışık olabiliyor bu kavramlar mevzu bahisse.

Ardından ahlak kavramına dair dersler işleniyor. Ahlaklı olmak, ahlaksız olmak üzerine de konuşulunca, epey verimli bir zemin hazırlanmış oluyor. Ardından bazı güzel ahlak kavramları işleniyor derslerde. Konu güzel ahlaksa çok başlık açılabilir elbet. Fakat kitap için seçilenler takdir edersiniz ki en temel ahlak kaidelerinden. Birine sahip olanın, ahlakını güzelleştirecek başka huylar da edineceği kesin. Doğru sözlü olup yalan söylememek, cömertlik, cesaret, tevazu, affetmek, hoş görmek işlenen kavramlar. Sıra dışı öğretmen Halis Muhlis  –haliyle yazar- kavramların doğru anlaşılmasını epey önemsiyor. Bunun için çocuk zihninin rahatlıkla anlayabileceği, mukayese edebileceği bir anlatım var. Ardından genellikle Peygamber Efendimiz’in –as- hayatından örneklerle konu iyice pekiştirilmiş.

-Taco, biz beygir miyiz?!

5-A sınıfı, Dersimiz Amentü’yü okuduysanız bileceğiniz üzere epey neşeli, hareketli bir sınıf. Halis Muhlis kadar onlarla işlenen bir derse şahit olmak da hiç fena değil. Birçok çocuk kitabında gördüğümüz olağanüstü akıllı, çok uslu, her zaman düzgün konuşan, hiç yaramazlık yapmayan çocuklar olmadıkları kesin. Ama hemen mahalledeki okulda karşılaşabileceğiniz organik çocuklar olduğu da kesin. Samimi ve iyi niyetliler. Böyle olunca en az Hlais Muhlis kadar onları seviyorsunuz. Hatta Bu serinin devamı gelir inşallah diye düşünürken, kahramanlar hakkındaki hayalleriniz biraz fazla ilerleyebiliyor. Mesela nedense İdris Takacı ile Safinur Tazenane evlense nasıl olur diye bile düşündüm. Oruçtandır değil mi?

Öğretmenlere…

Kitabın naif çizimleri İbrahim Çiftçi’ye ait. Siyah beyaz. Güzel soru soranlara da iyi bir sözlü notu veren öğretmen Halis Muhlis’in Güzel Ahlak Dersi, iyi bir öğretmen olmak isteyenlere de epey ipucu veriyor. Yani her yaştan okuyucularını bekliyor. Şimdiden iyi okumalar.

Not: Arka sıralardaki esrarengiz öğrenci, hani o dersi küçük bir deftere not alan ve sonra defterin başına okuduğumuz kitabın ismini yazan çocuk. Yoksa sen?…

 

Dersimiz Güzel Ahlak

Yazan: Özkan Öze

Resimleyen: İbrahim Çiftçi

Editör: Ömer Faruk Paksu

Zafer Yayınları/Uğurböceği, 8+

1.Baskı Ağustos 2016, 205 sayfa

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: