abone ol: Makale | Yorum

Dersimiz Amentü

0 yorum
Dersimiz Amentü

 

 

Ümmüş Pörtlek Ortaokulu öğrencileri ve o sene yeni gelen öğretmen Halis Muhlis’in misafiri oluyoruz Dersimiz Amentü kitabında. Evet Halis Muhlis Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni’dir. Biraz farklıdır tabi. Mesela konuşan çocukları sevmektedir! Mesela sınıfın en sessizi Ayşe Melek’i daha ilk derste konuşturabilmiştir. (Benim de böyle bir öğrencim oldu, onların sesini duyabilmek ne büyük marifettir bilemezsiniz.)

 

Halis Mushlis’in 5A sınıfı da çok normal sayılmaz hani. Safinur Tazenane, İdris Takacı, Tacattin Taci öne çıkan öğrenciler. Varın gerisini siz düşünün. Peki böyle bir sınıfta nasıl ders işlenir dersiniz?

Aslına bakarsanız gayet eğlenceli, düşünceli, ödevli, bilgili… Yani kitap oyunca Amentü esaslarına dair bütün maddelerin gayet güzel bir şekilde, sınıf katılımı ile işlendiğini görüyoruz.

 

Kitabı okuyalı epey olmuştu. Bu sayfalarda yer verebilmek için tekrar karıştırdım. Bu eğlenceli sınıftan bir nefes solumak iyi geldi açıkçası. Farkındaysanız böyle kitaplarda kitap tanıtımını es geçip, sanki bir hikayeyi, hatırayı size özet geçiyor gibi oluyorum. Kitabı okumaya başladığınız andan itibaren sınıfın bir sırasına da siz oturuyorsunuz sanki. Hal böyle olunca kitap tanıtımı başka boyutlara kayıyor.

Kitapta siyah-beyaz çizimler var, Sevgi İçigen kaleminden. Kurguya dahil olmamızı kesinlikle kolaylaştırıyor bu detaylar. Ramazan Kitaplığımızda severek yerini alıyor bu güzel sınıf. Şimdiden iyi okumalar.

 

 

Dersimiz Amentü

Yazan: Özkan Öze

Resimleyen: Sevgi İçigen

2.Baskı Mart 2016, 223 sayfa

Uğurböceği Yayınları

Trackbacks/Pingbacks

  1. Dersimiz Güzel Ahlak- Çocuklar Okuyor Ramazan Kitaplığı - […] sınıfı ve kalıplara sığmaz öğretmeni Halis Muhlis ile maceralar devam ediyor. İlk olarak Dersimiz Amentü kitabında karşılamıştık bu sınıf…

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: