abone ol: Makale | Yorum

Bizim Evde Ramazan

0 yorum
Bizim Evde Ramazan

Reyhan ve ailesinin, arkadaşlarının Ramazan’ına konuk olduğumuz bir kitap Bizim Evde Ramazan. Reyhan bir yandan günlük tutuyor bir yandan bizi yaşadıklarına tanık ediyor. Kitaptaki ailenin adeti olarak her gün bir dua okumamızı da sağlıyor metin. Bazen iftar, sahur sofralarını canlandırmak için fıkralar anlatılıyor. Eski adetlerden, hatıralardan bahsediliyor. Mutlu bir ailenin Ramazan’ını yaşıyoruz onlarla birlikte.

Kitapta oruç tutmanın okul başarısını engellemeyeceğine dair fikirler kurguya yerleştirilirken, sanki aksine inananlara karşı biraz nahoş bir tavır sergilenmiş gibi hissettim ve bu beni biraz rahatsız etti. Oruç tutmak neticede bir yemek düzeninde değişikliktir. Bu da insanları, çocukları zorlayabilir. Bu ne ibadetin güzelliğini azaltır, ne sağladığı faydayı görmezden gelmemize sebeptir. Bu tür metinlerde özellikle çocuklar için mevzu ise bu ibadet, daha dikkatli bir dil kullanılması taraftarıyım.

Bir de mevzu Ramazan olunca konu sanki yemek, az yemek, çeşitli yemek, açlık-susuzluk çekmemek, sahur yemek vs gibi mevzular üzerinde dönüp durur ya.. Kitapta da yemek konusunun biraz ana eksene yakın bir yerlerde olduğunu hissettim. Çocuklar için belki biraz böyle Ramazan. Fakat onları belki de bu eksenden biz uzaklaştırmalıyız.

Kitapta renkli resimler mevcut. Fakat kitabın kapağı sanki daha canlı bir iç tasarım, resimler vaad ediyor insana.

Ev, okul, cami, akrabalar, arkadaşlarla 30 günlük Ramazan’a eşlik ediyoruz Reyhan’ın günlüğü ile. İbadetlerin, duanın önemine dikkat çekiliyor metinde. Hem Ramazan’la daha çok hatırladığımız ilmihal bilgilerine, hem de ahlaki özelliklere vurgu var. Kitap 8+ yaş grubu için adım adım bayrama doğru bir serüven hükmünde. Şimdiden iyi okumalar.

 

Bizim Evde Ramazan

Yazan: Nurdan Damla

Resimleyen: Bilal Karaca

Timaş Çocuk, Mayıs 2017

172 sayfa. 8+

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: