abone ol: Makale | Yorum

Gül Peygamberim

0 yorum
Gül Peygamberim

 

Ramazan kitaplığının olmazsa olmazı çocuklar için Peygamberimiz’in as hayatını anlatan bir kitap olmalı elbette. Tabi ki bu kitaplar, sadece Ramazan’da okunur diye Ramazan Kitaplığı kategorisi içinde yer vermiyoruz. Ramazan Kitaplığı üst başlığı okuyucu için bir anlam ifade eder ve bu manaya uygun kitapları aradığında yaş grubuna bakmaksızın bu kategoride arama yapabilir diye düşünüyoruz.

Asıl alanımız çocuk edebiyatı. Dini içerikli her yayın maalesef çocuk edebiyatı ürünü olmayabiliyor. Bu nedenle de ayrı bir başlık açmak istedik. Umarız her iki kategorinin de hakkını verecek eserler yayınlanır.

Ramazan’a hazır bir liste ile girip, fuarlardan kitapları temin etmek istersiniz diye de, Ramazan öncesi kitapları tanıtmaya başlıyoruz.

Ömer Nasuhi Bilmen’in Gül Peygamber’i özet şeklinde geniş bir siyer kitabı. İlk insanın yaratılışından, Kâbe inşasında başlayıp, Fil vakasını vs de anlatıp Peygamberimizin doğumuna geliyor. Açıkçası bir siyer kitabında görebileceğiniz hemen her başlık var. Dediğimiz gibi bir özet şeklinde…

Dili anlaşılır, sade. Fakat haliyle Arap isimleri, Arap coğrafyasına ait yer isimleri vs geçtiği için o kısımlarda küçük yaş biraz zorlanabilir. Bu tür kitaplarda ufak da olsa bir harita ile yer isimlerinin gösterilmesini önemli ve faydalı buluyorum. Bu şekilde yayınlanmış siyer kitapları da var artık neyse ki…

Kitabın kapağında “MEB müfredatına uygun yardımcı kaynak kitap” ibaresi de yer alıyor.

Kitapta Miraç, Hicret, Hicri takvim, ezan, ayın ikiye yarılması gibi hadiseler anlatılmış. En hoşuma gideni Peygamberimizin as vefatı anlatıldıktan sonra, O’nun görünüşüne dair de bir metin yer alması. Ayrıca sonrasında bilgisi, cömertliği, cesareti, ahlakı kimi konulara da değinilmiş.

Kitabın sonuna “Neler Öğrendik?” adı altında bir sözlük de eklenmiş. Böylece sanki hem konu tekrar ediliyor, hem yeni kelimeler hatırlanıyor.

En sonda ise kaynaklar verilmiş. Ki bu da çok iyi olmuş.

Resimlemeler biraz zayıf tutulmuş sanki bilerek. Tek renk ve tonları olarak kitapta yer alıyor.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Gül Peygamberim

Ömer Nasuhi Bilmen

Resimleyen: Selvihan Soycan

Mart, 2015

Mavi Lale Çocuksu yayınları

159 sayfa

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: