abone ol: Makale | Yorum

Rahmet Damlaları

0 yorum
Rahmet Damlaları

İki kardeş, Hasan ve Fatma. Günlük hayatta ezberledikleri bazı dualar var. Bize onları anlatıyorlar bu kitapta.

Rahmet Damlaları hayatın günlük rutinindeki bazı duaları aktarıyor bize. Sabah kalkınca, evden çıkarken, anne babaya, abdest alırken, bisiklete binerken, hasta ziyareti esnasında, Ramazan’da iftarda… edebileceğimiz dua örnekleri var. Bazı dualar Arapça metinleri ile, bazıları ise sadece çeviri/meal olarak verilmiş. Kitap çeviri bir yayın. Biliyorsunuz birçok ülkede harekesiz de olsa Arapça metinler okunabiliyor. Fakat bizim için bu biraz zor. Arapça metinde Türk okuyucusu için bazı harekelerin eksikliği sorun oluşturabilir. (Bütün harekeler eksik değil, fakat ye olan yerde i okunacağını herkes bilir deyip orada hareke koymamışlar gibi..) Çocuklar için bu harekeleri tamam etmesi faydalı olabilir ebeveynin ya da öğretmenin.

Dualar tam bir kurgu metin içine yerleştirilmese de her duadan önce iki kardeş ve ailesine dair kısa bir yazı da okuyoruz. Bu da çocuklar için daha takip edilebilir kılmış metni. Rahmet Damlaları, bu duaları ezberlemek isteyen çocuklar için ara ara dönüp bakılacak, okunacak bir kaynak niteliğinde.

Kitap büyük boy ve 24 sayfa. Resimlemeleri gayet güzel. Grafik olarak da özenli bir çalışma olduğunu söyleyebiliriz. Sadece su içerken muhtemelen ters yerleştirilen resim nedeniyle kızımız Fatma suyu sol eliyle içiyor. Bir dua kitabı için bu önemli bir detay olabilir. Bir resimde de çocuklar uykudan önce dua ediyorlar ama hala pijama giymemişler. Eh bu kadar kusur kadı kızında da… diyelim ve yine tekrarlayalım: Şimdiden iyi okumalar.

 

Rahmet Damlaları

Yazan: Besim Ensari

Resimleyen: Firdevs Mun’im

3.Baskı Temmuz 2016.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: