abone ol: Makale | Yorum

Dönme Dolap

0 yorum
Dönme Dolap

Dünyanın farklı iki ülkesinde, farklı iki hayatında, farklı iki çocukla başlıyor hikayemiz. Baba ve kızı ile, anne ve oğlu var bu hikayede.

Bütün bu farklılıklara rağmen onların oldukça benzer anlarına dahil oluruz, hayatlarının akışındaki. Evden çıkarken evcil hayvanı/oyuncağı ile vedalaşma anı… Sokakta “acele etme” uyarısını duydukları an…

Bütün benzerliklere rağmen, bir çocuğun gökyüzünde havai fişek, diğerinin bomba görmesi ile daha en baştan yazar, okur için hikayeleri ayırıyor. Her sayfada, anne-babanın aynı cümlelerine rağmen, resimlerle o farklı hikaye devam ediyor. Mesela çocuklardan biri hayvan pisliğine karşı, diğeri mayınlara karşı uyarılır “oraya basma!” cümlesi ile.

Karakterlerimiz dönme dolaba kadar geliyor. Ve dönme dolap döndükçe… yazar bizi sembollerin dünyasına koyuveriyor. Çünkü, hepimizin aynı dönme dolapta olduğunu hatırlatıyor.  

Kitabın arka kapağında “savaş ve göç hakkında konuşmak için şiirsel bir okuma yolculuğu” diye yazıyor. Ve oyun hep var, umut hep var…

Dönme Dolap mülteciler başta olmak üzere, dünya üzerinde ne kadar benzer ne kadar farklı hayatlarımız olduğu ve fakat hepimizin birbiri ile bağlantılı olduğunu anlatıyor bize ve kitabı elinizden bıraksanız da daha epey bir süre satırlardan, Hüseyin Sönmezay’ın çizimlerinden hareketle buğulu bir atmosferde sürükleniyorsunuz.

Kitap resimleri ile de yazılmış bir kitap. Bu yüzden çizimler de oldukça kuvvetli ve duygu yüklü. Küçük kızın evden çıkarken vedalaşmak zorunda kaldığı balığı, her sayfada biraz daha büyüyerek onları takip ediyor mesela. İçimizdeki hasretin her adımda büyümesi nasıl da güzel yorumlanmış değil mi?

Benim de içimdeki balıkları titretti…

Küçük okurlarınızla beraber Dönme Dolap’ı okuduktan sonra yetişkin okurlar Mustafa Kutlu’nun Bu Böyledir kitabına geçiş yapabilir. Orada da müthiş bir lunapark simgesi vardır.

Şimdiden iyi okumalar.

Dönme Dolap

Yazan: Tülin Kozikoğlu

Resimleyen: Hüseyin Sönmezay

Editör: Keriman Güldiken

Doğan Egmont, İstanbul 2020

4+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: