abone ol: Makale | Yorum

Tebriz, Uzaktaki Yakın

0 yorum
Tebriz, Uzaktaki Yakın

Canımızı pilav çektirecek, çikolata istetecek, gözlerimizi dolduracak, Traktör taraftarı yapabilecek bir kitap var bugün masamda. En sevdiğim şarkılardan birini de açayım ki tam olsun. Tabi ki Cavit Tebrizli’den, Tebriz şarkısı.

Evet, Tebriz’i zaten severim, görmek istediğim şehirlerden biri. Şimdi iyice coştu hislerim. Çünkü Kardeş Şehirler serisinden Tebriz kitabını okudum.

İlk başta şunu söylemeliyim. Bu tür, bir açıdan “tanıtım” olan kitaplarda, genellikle kurgu/hikaye zayıf kalır. Verilen bilgiler karşısında sıkılır, sayfalar geçsin isteriz. İşte bu kitapta ondan eser yok. Öyle tatlı, canlı bir hikaye var ki, şehir tanıtımı onun içinde bir renk olarak kalmış. Tıpkı Tebriz halıları gibi, halıda sırıtmayan bir desen gibi.

Hikayemizde sünnet düğünü olan iki kardeş var. Düğün vesilesiyle büyük aile de bir araya gelir. İlk defa Türkiye’ye gelen Gülçehre hala da dahil… Böylece büyük ailenin kavuşmasını, onları Tebriz’e götüren sebepleri, oradan ayıran acı olayı da öğreniriz. Bir yandan devam eden sünnet düğünü, çocukların heyecanı, bir yandan aile büyüklerinin kavuşması, Tebriz hatıraları ve tabi ki oradan gelen hediyeler ile su gibi akıp gider hikaye…

Tebriz demişken, en büyük Türk taraftarı olan takım hangisi biliyor musunuz? Ben bu kitap vesilesiyle öğrendim. Hatta takım tutmaya başlamış bile olabilirim, duygusal sebeplerle. Traktör’ü ben de twiter’dan takip ediyorum artık.

Tebriz, aile bağları, sünnet düğünü, birlik ruhu, sınırlarımızın dışına taşan yurdumuz, dilimiz, geleneğimiz ile duygularınızı coşturacak keyifli bir kitap Tebriz. Tabi ki çocuklar için değil sadece, sizin için de.

Yalnız başta da dediğim gibi, evde pilav varsa daha rahat okunacak bir kitap. Benden söylemesi J

Kitabın resimleri de pek hoşuma gitti. Kitaptaki sıcaklığı, hareketi, espriyi kesinlikle resimlerde de okuyabiliyorsunuz.

Şimdiden iyi okumalar.

“Kollarım boynuna dolana Tebriz.”

Kardeş Şehirler Tebriz

Uzaktaki Yakın

Yazan: Kübra Çetin

Resimleyen: Pervin Özcan

Editör: Rukiye Oklan

Haziran 2020, TDV Yayınları

52 sayfa, 9+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: