abone ol: Makale | Yorum

Fırtına

0 yorum
Fırtına

İstanbul ve Marmara bölgesi için bugün şiddetli yağış uyarısı var. Belki fırtına da gelir. Bu kitap için tam günü değil mi?

Fırtına kitabında kahramanımız, küçük delikanlı, sabah uyanıp da pencereden baktığında deli gibi esen rüzgarla karşılaşıyor. Camlar takır takır takır takırdıyor. Kitap boyunca bu ses tekrarlarını görüyoruz.

Kahramanımızın içi içine sığmaz ve mutlaka dışarı çıkmak ister. Büyükbabası ile uçurtma uçurmak için tabi ki. Ve evin içinde uçurtma ararlar. Tam da evi biraz daha sadeleştirmeliyim diye düşünürken bu kitabı okumam da hoş oldu 🙂 Evin eşya yığılı her bir köşesinde uçurtma dışında, unutulan başka eşyaları  –ve onlarla ilgili hatıraları- bulur kahramanlarımız. (Neyse ki benim evimde böyle köşeler yok pek 🙂 )

Metinde ses tekrarları gibi, seslenişlerde vs de tekrarlar var. Uçurtma ararken kahramanımızın büyükbabasına seslenişi gibi. Özellikle küçük yaş okurlar için bu tekrarlar kıymetli.

Kitapta büyükbaba ve torun var. Artık fark etmişsinizdir, klasik aile hikayeleri çok çeşitlendi. Geniş aile ise iyice azaldı. Hayatın getirdikleri diyelim…

Kahramanlarımız uçurtma uçuruyorlar, merak etmeyin. Eve gelip sıcacık evlerinde yemek yerken, çok güzel bir cümle kuruyor büyükbaba:

Evlat, eminim sen de anlamışsındır. En güzel macera, birisiyle paylaşılandır.

Kitabın yazarı ve çizeri aynı. Sonbahar kitaplarındaki o renk cümbüşü burada da var. Hatta resimler de kendi içinde hikaye gibi akıyor. Mesela sokağı süpürmeye çalışan bir görevli var. Bu fırtınada olacak iş mi? Eh bir iki resim sonra o da neredeyse yapraklar gibi uçacak, zor tutuyor kendini. Metinde geçmeyen ama hemen fark edilen bu detay, çok tatlı değil mi?

Fırtına bizi bekliyor. Çıkalım, onunla oynayalım, arkadaşlığımızı pekiştirelim, güzel hatıralar biriktirelim diye.

Şimdiden iyi okumalar.

Fırtına

Storm

Yazan ve Resimleyen: Sam Usher

İş Bankası Yayınları

2.Baskı Şubat 2020

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: