abone ol: Makale | Yorum

Ejderha Çocuk

0 yorum
Ejderha Çocuk

İşi gücü bırakıp, kütüphanedeki bütün kitapları okusam diye içimden geçirmiyor değilim ama olmuyor işte, tahmine dersiniz. En iyi ihtimalle bile mecburen kitapları ancak sırayla okuyabilirim ve yine bazılarını okurken gecikmiş hissedebilirim. Ejderha Çocuk da belki bir senedir sırasını bekliyordu ve okurken niye daha önce okumamışım ki, dedim. Çok sevdim, keyifle okudum çünkü.

 

Ejderha Çocuk, Ömer’in günlüğü aslında. Ömer bu günlüğe başından geçenleri anlatmak için başlamıyor. Ömer bu günlüğü, kız kardeşine hayatı tanıtmak için tutuyor. O tam 9,5 yaşında (sonlara doğru biraz daha büyüyor tabi) ve bunca yılın tecrübelerini kız kardeşine anlatmak istiyor ki, çektiği bazı zorlukları o da yaşamasın.

Kral hissettirmek ne güzel sizi 🙂

Hal böyle olunca çok tatlı bir düşünce ile günlük hayata nasıl bakabileceğimizi gösteriyor bize yazar. Ramazanda büyüklerdeki değişimi, çocuklar için Ramazan’ın sakladığı eğlenceyi, ferahlığı da pek güzel anlatmış. Ramazan ve Kurban bayramı da işin içine girince, kitabı bu tatlı haliyle Ramazan Kitaplığımıza almak istedim ki, bu güzel kurgu Ramazan fuarları bahane edilerek daha çok eve ulaşabilsin.

 

 

Kitap, sanırım Fethiye Ata’nın ilk ve tek kitabı. Bu akıcı dil, tatlı üslup, eğlenceli olmak için kasmayan cümleler ile neden daha çok yazmamış ki diye düşünmeden edemedim. İnşallah mesajımı kendisi de yayıncılar da alır 🙂

Abartmayalım 😀

Kitapta çocuk bakış açısını görebilmek çok güzel. Bazı pedagogların sevmediği kavga, gürültü de var kitapta. Fakat hep çözüm odaklı ve hep iyilikten yana. Kimin haklı olduğuna karar vermek için diğer tüm çocukları teker teker kaldırma denemesi yapmak kadar çocuksu… Ebeveynlerin bazı davranışlarını eleştirel bir dille mercek altına alabilecek kadar olgun ve gerçekçi..

Ramazan coşkusu…

Ömer gibi ağabeyleri olsaydı keşke bütün kız kardeşlerin, dedirtiyor kitap okuyucuya.

Hem kız hem de erkek çocukları için, hayatı tanıma, bazı zorlukları anlama ve başa çıkma yolları açısından oldukça öğretici, faydalı bir kitap okuduğumu düşünüyorum.

 

Sahur güzelliği 🙂

Kitabın çizimleri Sevgi İçigen’e ait. Sevgi hanımın naif yorumu kitapla bütünleşmiş. Kahramanlarımız sanki evin içinde koşturuyor, sesli güldürüyorlar bizi.

Şimdiden iyi okumalar, sevgili abiler, ablalar ve kardeşler.

 

Ejderha Çocuk

Yazan: Fethiye Ata

Resimleyen: Sevgi İçigen

Semerkand Çocuk, 1.Baskı Ocak 2017

 112 sayfa, 8+

Trackbacks/Pingbacks

  1. Olduğu gibi kabul et - Çocuklar Okuyor - […] Ejderha Çocuk, sayfa 79 […]
  2. Civcivi kediye yedirtme! - Çocuklar Okuyor - […] Ejderha Çocuk, s. 40-41 […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: