abone ol: Makale | Yorum

Kur’an Bahçesi

0 yorum
Kur’an Bahçesi

 

 

 

Kur’an Bahçesi serisi 5 kitaptan oluşuyor. Her kitapta birbirinden bağımsız 8 kısa hikaye bulunuyor. Her hikaye bir ayet üzerine yazılmış. Önce o ayeti okuyoruz. Ardından ayetin muhteviyatından hisse alabilmek adına derli toplu kısa hikayelerle konu anlatılmış.

Hikayeler kısa fakat konuyu anlatmakta çoğunlukla eksik kalmamışlar. Bahsedilen konunun özü çocuklara aktarılmış. Bazı hikayelerde dedikodu yapılmasının kötü puan almakla benzer olması gibi çocukların anlayabileceği somut benzetmeler de yapılmış. Birkaç hikayenin sonunda ise, sorulan soru ile aslında hikayeyi bitirmesi çocuğa bırakılmış görünüyor. Bazı hikayelerin sonrasında çocuklarla o konu üzerine konuşmaya devam etmek, hikayede yaşananları açıklamak iyi olabilir.

Kur’an Bahçesi kitabında çizimler başlı başına çok güzel. Dini yayınların ekserisinde bu özeni göremiyoruz. Elimizdeki kitaplar çeviri. Zaten yurt dışındaki çoğu kitabın çizimler konusunda da hassasiyeti malum. Yerli eserlerde de çocuk kitabı işinin sadece metinle bitmediği, çizim, grafik işlerinin de en az metin kadar önemli olduğunun farkına varılır ve ona göre emek sarfedilir umuyoruz. Kur’an Bahçesi serisinde okuma yazma bilmeyen minikler bile çizimlerini takip ederek keyif alacaklardır.

Hikayelerde çocuğu yataktan kaldırmak için ona çikolata vermek gibi olmasa daha iyi olurdu dediğim bir iki davranış mevcut. Onları da es geçmeyeyim. Fakat genelde böyle bir yaklaşım söz konusu değil.

İlk dört kitap 8, beşinci kitap 7 hikayeden oluşuyor. İçeri girildiğinde selam vermek, besmele çekerek bir işe başlamak, tevekkül etmek, israf etmemek, affetmek, yardımcı olmak, güzel söz söylemek gibi ahlaki değerler üzerine toplamda 39 ayet ile 39 hikaye çocukları bekliyor. Şimdiden iyi okumalar.

 

Kur’an Bahçesi

Çocuklara Konulu ve Resimli Bir Ayet Bir Hikaye

Yazan: Rıza Şemseddin

Resimleyen: Tayyibe Abdullah

Çeviren: Milad Salmanî

Nar Yayınları, Nisan 2018

5+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: