abone ol: Makale | Yorum

Ellika Tomson’un Keşif Günlüğü

0 yorum
Ellika Tomson’un Keşif Günlüğü

Kumkurdu’nun yazarının kitabı olarak gördüm onu: Ellika Tomson’un Keşif Günlüğü. Tabi epey merak ve heyecanla aldım.

En baştan söyleyeyim Kumkurdu kadar etkilenmeyebilirsiniz bu keşif günlüğünden. Fakat yine de iyi bir kitap.

Ellika Tomson unutulmuş bir ödev yüzünden hafta sonu tam iki sayfa ödev yazmak zorundadır. Bir kaşif hakkında, hiç tanımadığı ama Amerika’yı keşfettiği söylenen o adam hakkında koca iki sayfa! Ellika’nın canı sıkkındır haliyle. Her zaman durup sohbet etmeye vakti olan Pampas ona müthiş bir kapı aralar. (Pampas bana Momo’nun Beppo’sunu hatırlattı.) Ellika için kendi keşif günlüğü… Keşfettim ki… diye başlayan cümleler yazıp, Pampas’ın ona verdiği ince küçük yeni defteri dolduracaktır. Nereyi keşfedecek peki? Kendi apartmanlarını, Trampet sokağı boyunca uzanan masmavi apartmanlarını…

Ellika’nın arkadaşı Jason gibi, keşiflerin uzaklara, hiç bilinmedik yerlere olması gerektiğini düşünenler olabilir. Onun aksine ben de Ellika’nın yanındayım. Burnumuzun dibinde keşfedecek o kadar çok şey var ki! Hatta daha da ileri gideyim, burnumuzdan da içerde, kendimizde keşfedecek ne çok şey var!

Ellika tanıdığı, yeni tanıştığı, uzaktan bildiği… bazı apartman sakinlerine “kaşif” gözüyle bakar ve keşfettiklerini defterine not eder. Oldukça akıcı, keyifli, adım adım (bazen merdiven merdiven, kat kat) ilerleyen bir uzun hikaye çıkıyor böylece karşımıza.

İyi bir okuma keyfi için tavsiye edebilirim. Tabi eğer Kumkurdu serisini hala okumadıysanız, Ellika’nın günlüğünden sonra onu da keşfedebilirsiniz.

 

Ellika Tomson’un Keşif Günlüğü

Yazan: Asa Lind

Resimleyen: Emma Göthner

Pesagus Yayınları, 1.Baskı Ocak 201730

126 sayfa, 8+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: