abone ol: Makale | Yorum

Büyük Yarış

1 yorum
Büyük Yarış

 

Sanki sadece tek kanalın olduğu günlerde, bir Pazar sineması olarak izlemiş gibi hissedebilirsiniz Büyük Yarış’ı okurken (çocuklar bunu hissedemeyecek belki ama siz ne dediğimi anladınız). Sanki bir western havası var Büyük Yarış romanında.

Büyükbabası ile yaşayan neşeli bir çocuk küçük Willy. Bir gün aslında çok sağlıklı görünen dedesi hastalanır ve yataktan kalkamaz. Doktora göre aslında sapasağlamdır ama yaşamak için bir neden duymamaktadır artık. Küçük Willy bu sorunu çözmeye çalışırken öğrenir ki, çiftlikleri ellerinden alınmak üzeredir.

Patates yetiştirdikleri o çiftliğin borcunu kapatmak üzere girilen bir Büyük Yarış bu. Tabi ki Willy patates mahsulünü kendi başına hasat edip satsa bile ödenemedi o borç. Fakat Ulusal Köpek Kızağı Yarışması’nın ödülü tam da borçları kadar olunca, Willy’nin tek çaresi o yarışa katılmak oluyor. Kasabada kimsenin katılmaya cesaret edemediği, çünkü girdiği her yarışı kazandığı bilinen, beyaz adamla konuşmayı reddeden Çevik Tilki de bu yarışa katılmıştır. Willy’nin sadık dostu biricik köpeği Kutup Yıldızı varken, Çevik Tilki’nin altı köpeği vardır.

Bazen sonunu anlarsınız, okuduğunuz kurgunun. O silah patlayacaktır evet ama nasıl patlayacaktır bunu görmek için görmek için okumaya devam edersiniz. Büyük Yarış da öyle bir roman oldu benim için. Her şeye rağmen güzel bir finali bizden esirgememiş yazar. İnsanı duygulandıran, yer yer nefesini kesen güzel bir roman Büyük Yarış. 8+ okuyuculara tavsiye ederim.

Kitap ilk kez 36 yıl önce yayımlanmış ve 1980 New York Times Dikkate Değer Çocuk Kitabı seçilmiş.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Büyük Yarış

Yazan: John Reynolds Gardiner

1.Baskı 2016

Beyaz Balina Yayınları, 8+

 

  1. Keşke türü ne onuda yazsaydın ama yine de güzel
    beğendim,

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: