abone ol: Makale | Yorum

Romantik Tilki

0 yorum
Romantik Tilki

 

Bir çiçeğin, Andız ağacının altındaki menekşenin önüne her sabah gelip, saygıyla eğilen ve ona “Mutlu sabahlar efendim!” diyen bir tilki var bugün masamda. İster istemez oturuşuma, duruşuma dikkat edesim geliyor, bu Romantik Tilki karşısında.

Kendisi menekşe için “sabahın anlamı”dır. Size böyle bakan biri oldu mu hiç? Kendisi gecenin de anlamıdır menekşe için. Romantik Tilki her gece bir masal anlatır menekşeye.

Bir gün insan eli, çocuk da olsa, bu rutine dokunur. Menekşeyi ormandan alır, bir camın kenarına koyar. Tilki yine de gider menekşenin yanına. Her zamanki gibi ona masal anlatmaya devam eder. Bunu başkaları da fark eder artık. Masallarının gün geçtikçe daha çok dinleyeni olur. Tabi ki onun tek önemsediği kim, tahmin edersiniz.

Menekşe doğal ortamından alınıp evcilleştirilince! Tilki de değişir aslında. Belki yeni şartlar, içindeki bir şeyleri ortaya çıkartır. Bir gece Romantik Tilki’nin masalı maalesef yarım kalır.

Tilki o geceden sonra masallarını başkalarına anlatır ya, acaba menekşeye ne olmuştur? Alışmış mıdır pencere önlerine?

Mevlana İdris klasiklerinden Romantik Tilki. Her kütüphane, her çocuk, her okur için şimdiden iyi okumalar.

 

Romantik Tilki

Yazan: Mevlana İdris

Resimleyen: Dağıstan Çetinkaya

Vak Vak Yayınları

5+

Trackbacks/Pingbacks

  1. Kümesteki Büyük Gizem- Melanie Joyce-Çocuklar Okuyor - […] için uçma çalışmaları… Hemen arşivimizden iki kitabı daha önce çekelim. Çilli ve Romantik Tilki. Benim için Romantik Tilki, vejetaryen…

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: