abone ol: Makale | Yorum

Gece Gelen Konuklar

0 yorum
Gece Gelen Konuklar

Kitap dile kolay, tam 9.baskıyı yapmış. Demek ki öcülerden, hayaletlerden, canavarlardan yani evet Gece Gelen Konuklar’dan hoşlanmayan annelere rağmen, onları seven çocuklar da var. Gerçi bu yaş grubu muhtemelen kitaplarını kendi alsa da, ödeyemiyordur ve bu yüzden anneler yine işin içindedir. Neyse… Gece gelmek üzere, hemen bitireyim şu yazıyı…

Kitapta evde yalnız kalan kahramanımızı görüyoruz. Bu esnada ablasının çok düşünceli! nasihatini okuyoruz: Sakın ha korkmayasın!

Kahramanımız bir kitabın sayfalarına dalmışken, ardı ardına kapı çalınır. Tam da ablasının korkma dediği konuklar gelir birer birer. Canavar, hayalet, öcü. Tam koltuğa kurulmuşlarken, kapı tekrar çalar! Bütün korktukları bu kadar değil miydi? Ah tabi, bir de iğneci var. Ne haklı sitem ediyor, iğneci adam, o da bıkmış mesleği ile korkutulmaktan. Bu gidişle iğnenin büyüğünü büyüklere yapacağından bahsediyor, geç bile kalmamış mı?

Kahramanımız misafirlerine kitap okuyor. Korkunç masallar dinlemek istiyorlar işin ilginç yanı. Öyle ya da böyle, mutlu oluyorlar bu ziyaretten. Yetişkinler gelmeden, evden ayrılıyorlar.

Pek çok ebeveyn dudak bükecek belli ki. Ama çocuk kitaplarında itiraz edilen pek çok noktada olduğu gibi, bunda da aynı şeyi düşündüm: Kitaplarda karşılaşılan bazı kavramlar yetişkinleri korkutuyor ama aslında bence o kavramla gerçek hayatta nasıl karşılaştıkları daha önemli. Yani evde, aile içinde, sizinle konuşurken ey anneler!

Kitabın sonunda yazarın çocukla konuşulmasına dair önerileri, örnek soruları var. Gece korkuları olan çocuklar için bu sohbetin (gerçek sohbetten bahsediyoruz tabi, sorgulamadan değil) faydalı olacağını düşünüyorum.

Şimdiden iyi okumalar, korkusuz geceler J

Gece Gelen Konuklar

Öykü ve Resimler: Fatih Erdoğan

Mavi Bulut Yayınları

9.Basım Nisan 2019

32 sayfa, 5+

Trackbacks/Pingbacks

  1. Beş Beyaz Benekli Baykuşun Dönüşü - Çocuklar Okuyor - […] diğer kitabı Gece Gelen Konuklar’da gördüğümüz gibi anlatım yine ritmik ve […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: