abone ol: Makale | Yorum

Ahmet Kabaklı’dan Çocuk Hikayeleri

0 yorum
Ahmet Kabaklı’dan Çocuk Hikayeleri

Türk Edebiyatı Vakfı’nın kurucularından, gazeteci-yazar Ahmet Kabaklı bugün misafirimiz. 10 kitaplık, Çocuk Hikayeleri serisini tanıtacağız.

Aslında her ne kadar çocuk hikayeleri dense de, çocukluk hikayeleri olarak ele alabiliriz bu kitapları. Yazarın Harput’ta geçen çocukluğunun hikayeleri ve her bir kitapta. Okura “çocuklar” diye hitap ederek o eski günleri anlatıyor Kabaklı.

Öncelikle bir böyle bir yazarı okuduğunuz için güzel Türkçesi, zengin kelimeleri ve derin ifadeleri ile güzel bir metinle karşı karşıyayız. Köy hayatı da işin içine girince epey zenginleşiyor hikayeler. Efsaneler, dilden dile nesilden nesile anlatılan olaylar, ermişler, manevi babalar, kutlu analar, türküler, büyük şehre, özellikle İstanbul’a dair hayaller, zengin bitki çeşitliliği, ilk tecrübeler… okuma zevkimizi iyice doyuruyor.

Bazı yerlerde “ah dedim, anneler itiraz eder böyle efsanelere..” Ama Ahmet Bey, kendi verdi cevabı annelere…

“İnsan hayatının kıymetini bilmemiz, cana kıymamamız, birbirmizi sevmemiz için o fenalık adeta şiirleştirilerek bize telkin olunurdu.” Ve ne güzel ekliyor “Efsaneler manevi vatandır.”

Ahmet Kabaklı’nın hatıralarında, yer yer çocukları korkutmak için uydurulan efsanelere karşı bile, güzele yoran bir naif bakış açısı görüyorsunuz.

Seri 10 kitaptan oluşuyor ve her kitap 16 sayfa. Çizimler biraz küçük yaş grubu için hazırlanmış gibi. İster istemez bu hatıraları, daha farklı çizimlerle ve tek ciltte, daha büyük yaş grubu için hazırlanmış olarak görmek istedim. Hayatın içinden bir öğretmenden, olgun bir meyveden sızan o bal gibi cümleler, dersler… Bu yüzden çizimlere rağmen, kitaplar bence en az 9+ kıvamında.

Kabaklı’nın o güzel cümlesi ile bitirip, şimdiden iyi okumalar dileyeyim…

“Her şeyde, her yaratıkta, her olgunluk e hamlıkta bir hikmet vardır çocuklar! Dünyalar, kainatlar, bizi seven ve esirgeyen ilahi varlıkla doludur.”  Gümüş, S.16

Ahmet Kabaklı’dan Çocuk Hikayeleri

Editör: Erhan Genç

TEDEV Yayınları

9+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: