abone ol: Makale | Yorum

Tünel Kazma Yarışı

0 yorum
Tünel Kazma Yarışı

Modern dünya yarışlara da birinciliklere de çok önem veriyor. Birinci ol, ikincileri kimse hatırlamaz, yazıyor kitaplarda. Halbuki hatırlanmak yeterli midir, asıl sevilmek istemez mi insan? Tünel Kazma Yarışı, birincilikle böbürlenip, yalnız sevinmektense başka bir yol olabileceğini gösteriyor çocuklara.

Küçük tavşanların canı sıkılmasın diye, bol havuç ödüllü bir tünel kazma yarışı yapalım der, yaşlı tavşan. Fakat bir tavşancık dışında diğerleri, Topkuyruk ve Pofuduk da dahil hiç memnun görünmezler. Çünkü her defasında kazanan biri ile yarışa girmek, insanların (ve tavşanların da) motivasyonunu düşürmez mi?

Neyse ki iyi yürekli hep birinci gelen tavşanın yeni bir fikri vardır. Yaşlı tavşan final çizgisinde bir sepet havuçla bekleyedursun, biz çizimlerden bahsedelim.

Bütün sayfayı kaplayan, pek tatlı çizimler. Tavşanları birbirlerinden ayırt edelim diye renklerle, desenlerle, aksesuarlarla oynamış sanatçı. Ben en çok yaşlı tavşanın nehir kenarında kırlara uzanıp şekerleme yaptığı sayfayı resmi sevdim tabi, evlerde bu kadar vakit geçirince normal tabi.

Arkadaşlık ve empati temalı bu hikaye küçüklerin hoşuna gidecek muhtemelen bir havuç yeme isteği uyandıracak.

Şimdiden iyi okumalar.

Tünel Kazma Yarışı

Yazan: Claire Jobert

Resimleyen: Mohsen Mohammad Mirzai

Editör: Zozan Demirci

Haziran 2019

3+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: