abone ol: Makale | Yorum

Dünya Yemekleri

0 yorum
Dünya Yemekleri

Evde Kal günlerinde, sık sık erkeklerin de mutfağa girdiğine dair tivitler okuyor musunuz siz de? Ekmek pişiren, peynir yapanları gördüm… Şahsen ne bizim eve, ne tanıdıkların evine uğramadı bu akım. Fakat bir şehir efsanesi değilse, gerçekten efsane bir olay! J

Babalar ve çocuklarının işine yarayacak bir kitap var bugün masamda: Dünya Yemekleri. Böyle kitaplarda hemen bizden ne almışlar diye bakıyorum, siz de mi? Maalesef kıta kıta dünyayı gezip, bazı ülkelerin mutfağına daha yakından bakan kitapta, Türk yemekleri yok. Sadece harita ile gösterilen sayfalarda baklavadan ve yoğurttan bahsedilmiş. Eh, bence Edam’a böyle bir kitabı sırf Türk yemekleri için hazırlamak farz oldu. Bir tane de Şeyma Subaşı’na hediye ederler, hayrına.

Neyse, toplayıp gelelim.

Amerika, Avrupa ve Akdeniz, Asya ve Avustralya kıtaları olarak üçe ayrılıyor kitap. Her kitapta da farklı ülkeler yer alıyor. Meksika’dan, İtalya’ya, Fas’tan İran’a, Çin’den Brezilya’ya uzanıyor bu ülke sayfaları. Her ülke mutfağı tanıtımından sonra da yemek tarifleri var. Yemekler yetişkinlerle beraber hazırlanabilecek şekilde seçilmiş. Bu yüzden hazır babalar mutfağa girmişken, dünya mutfağına açılmak istenen evlere bire bir.

Kitapta “malzeme avcıları” adından karakterler var. Kimi et işinde usta, kimi süt ürünlerinde. Bahatların piri de var, meyvelerin yıldızı da. Hal böyle olunca gidilen farklı coğrafyada her karakter kendine özgü alanlara yönelip, bizi bilgilendiriyor.

Ben şimdi gidip kahvaltı için neleri karıştırabilirim bir bakayım. Size şimdiden iyi okumalar ve afiyet olsun.

Malzeme Avcılarından

Dünya Yemekleri

Bir Lezzet Macerası

Yazan: Zoe Bather ve Joe Sharpe

Çizen: Chris Dickason

Edam, Aralık 2019

8+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: