abone ol: Makale | Yorum

Gümüş Tilki

0 yorum
Gümüş Tilki

 

Kış mevsimine aşık bir tilki o, Gümüş Tilki. Yalnız, soğuk ve mavi bir hayat hep istediği. En azından ilk başta öyle sanıyor. Bahar gelince evini bırakıp, kuzeye gidiyor; sırf kıştan ayrı kalmamak için.

Kuzeye gittiği gece, avcının biri Gümüş Tilki’yi vurur. Bir mağaraya saklanmak zorunda kalır kahramanımız. Çevresindeki hayvan dostları onun için uğraşırlar ama Gümüş Tilki ancak bir yıl sonra uyanır. Sonra herkes kendi yoluna gidince, Gümüş Tilki kendini çok yalnız hisseder ve evin yolunu tutar.

 

Eve vardığında onu bir sürpriz beklemektedir. Evi çok güzel bir Kızıl Tilki ile bir sürü minik tilki tarafından ele geçirilmiştir!

Kitapta, aslında sade bir aşk hikayesi okuyoruz. Yalnızlık, soğukluk ve grilik birbirini tamamlayan unsurlar olarak Gümüş Tilki’nin hayatında yer almaktadır. Gümüş Tilki onları sevdiğini de düşünür. Ta ki Kızıl Tilki’yi görüp de, karnında manolyalar çiçek açana kadar. Aşk böyle değil midir, karnımızda kelebekler uçurtur. Çok övdüğümüz, havalı bulduğumuz yalnızlık bir anda arkaya atılıverir.

Gümüş Tilki sonunda evini bu yavru tilkiler ve Kızıl Tilki ile paylaşmaya karar verir, onlara yardım bile eder. Aslında bu minik tilkiler, yangınla kullanılamaz olmuş bir yetimhaneden kaçan kimsesizlerdir.

 

Naif Resimler

Gümüş Tilki’nin öncelikle resimlerine bayıldığımı söylemeliyim. Ne kadar naif, zarif çizimler ve renkler… Su gibi akıyor sayfalarda… Metin görsel olarak biraz daha okumayı kolaylaştıracak şekilde yerleştirilebilirdi diye düşündüm.  Hikaye dediğim gibi tatlı, sade bir aşk hikayesi gibi. Küçük tilkiler üzerinden farklı bir hikaye anlatılsaydı daha mı iyi olurdu, sormadan edemiyorum. Mesela kuyruğu yanmış tilkinin yeni bir eve alışma, korkularını yenme sürecini okusaydık daha mı farklı olurdu?

Sevgili Gümüş Tilki’miz birkaç günlüğüne de olsa uçsuz bucaksız karlı ovaları, dağları görmeye tekrar gidiyor. Fakat artık hayatı eskisi gibi değil. Kendi eskisi gibi değil. Ne diyelim, şimdiden iyi okumalar ve şimdiden mutluluklar…

 

Gümüş Tilki

Yazan: Zeynep Alpaslan

Resimleyen: Vaghar Aghaei

Final Kültür Sanat, 1.Baskı Mayıs 2017

39 sayfa

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: