abone ol: Makale | Yorum

Hafiye Yusuf

0 yorum
Hafiye Yusuf

Osmanlı döneminde geçen bir macera var yine sayfamızda: Hafiye Yusuf. Heyecanını kaçırmamak için fazla ipucu vermeyeceğim fakat gerçek bir hikayeye dayanan, kahramanımız Yusuf’u saraya götüren bir macera bu.

Kitap oldukça akıcı, merak uyandıran unsurlarla örülmüş bir metin. Dil olarak da muhtemelen yazarının güzelliği ile, zengin bir içeriğe sahip. Tabi ki yaş grubuna ait kitaplar açısından… Cibilliyet, divit, ahar, feldir feldir, murassa vb kelimeleri okuyucu bu metinle kelime hazinesine katabilir. Bir çocuk kitabının bu açıdan zenginliği önemli bir unsur.

Kitap Yusuf adında bir gencin, saraya hafiye olmasına doğru giden yolu anlattığı, korsanlar da bu kurguda yer aldığı için yer yer şiddet unsuru içeriyor. S.42 “Zarif başının kanlar içinde yerlere yuvarlanması düşüncesi, korkudan betini benzini attırmaya yetmişti.” Böyle bir hadise olmuyor fakat gençler elleri ayakları bağlanarak, bir çuval içinde boğazın serin sularına atılıyorlar mesela… Bu tür bir iki sahne ile, yaramaz çocukları takunya ile (eh o zamanların terliği) döven anne figürü de geçiyor kitapta… Aslına bakarsanız bir çizgi filmde rahatlıkla görebileceği sahneler metinde yer alanlar. Fakat yine de, saydığım alıntılar sebebiyle kitabı 12+ kategorisine aldım.

Kitabın dilinde beni rahatsız eden bir şey daha oldu. Önceleri içten içe rahatsız eden bir his iken, sonra iyice netleşti bu duygu. Kahramanımız pek güzel bir çocuk/delikanlı olduğu için adı Yusuf koyulmuştur. Yine de Yusuf dahil, kitaptaki bazı erkek karakterler övülür yahut tanıtılırken kullanılan bazı sıfatlar, beni rahatsız etti.

Hatice Sultan..

16.“İnce uzun karanfil bıyıklı, kısa kesilmiş seyrek sakallı, narin yapılı Hattat Efendi ne kadar da kibar, ne kadar da farklıydı. Bütün mektepliler hayranlıktan mest olmuş bir şekilde onu seyre daldılar.”

103.“Önce delikanlıyı hamama sokup… beyaz pembe tenini  gül yapraklarıyla ovup, parlattılar..”

105.“yeni terlemeye başlayan bıyığı, biçimli dudakları”

Bunlar bir iki örnek. Belki de betimlemeler biraz daha uygun olabilirdi diye düşünüyorum.

Kitapta bir çizgifilmden çıkmış gibi duran çizimler var. Doğrusu iyi bir çizgi dizi olurmuş bu kurgu. Çizimlerde Hatice Sultan’ın çizimi, fazla bilgisayar oyunu karakteri kokuyor gibi geldi bana. Belki gençlerin ilgisini çekmek için tercih edilmiştir.

Şimdiden iyi okumalar.

 

   

Hafiye Yusuf 1

Patates Suratlı Korsan

Yazan: Zehra Aygül

Resimleyen: Hüseyin Penekli

Uğurböceği Yayınları, 120 sayfa

2.Baskı Ağustos 2018,  12+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: