abone ol: Makale | Yorum

Masallarla Erdemler Eğitimi

0 yorum
Masallarla Erdemler Eğitimi

 

Masallarla Erdemler Eğitimi setinin Filler Geliyooor ve Terlik Pabuç İsteyen Uçuç Böceği Fuli kitapları bugün masamda. Seri 5 kitaptan oluşuyor.

Filler Geliyor’da atalarından gördüğü korkuları kabul eden karıncalarla bir tane cesur karınca var. Cesur karınca, bu öğrenilmiş çaresizliği kabul etmez ve işin aslını öğrenmeye girişir. Böylelikle pek de kolay bir şekilde, bütün halkının sorununu çözer. Fillerin dost canlısı, sorun çözmeye yönelik tavırları da pek hoş.

Fuli ise, yüzümde tebessümle, ah canım diyerek okuduğum bir hikaye oldu. Cesur karınca Mudi’den daha çok sevdim, itiraf ediyorum. Fuli, çocukların şarkılarındaki gibi kendisine terlik pabuç alınmadığını fark eder. Ve terlik, pabuç hakkında ısrar eder 🙂 Ah anneler, nasıl da her şartta sorun çözebilecek bir kudretleri var. Fuli’nin annesi de ona terlik diker,öyle ya da böyle. Fuli bu işe pek sevinmişken aslında terliklerin kendine göre olmadığını anlar. Sonrası kitapta…

Fuli’de uçuç böceklerinin çocuklarla oynadığı gibi bir kurgu var. Çocukların her gün uçuç böcekleri ile oynamaları, zarar görmemeleri, çocuklara güvenmeleri vs çok iyi geldi bana. Yazar, iki kitapta da sorunları, gerilimleri şiddet unsuru olmadan verebilmiş. Özellikle okul öncesi kitaplarda, sorun/düğüm ortaya koyabilmek için kötü unsurlar kitaplara dahil edilebiliyor ne yazık ki.

 

 

Kitaplar parmak kukla hediyeli. Çok pratik ve güzel bir hediye. Kitaplarda ayrıca seçilen yazı fontu okumayı çok kolay kılıyor, bu açıdan da sevdim. Resimler aşina bir isimden, Afra Elif imzalı.

Serinin diğer kitapları hakkında şurada bilgi var. Yazarın daha önce de Yakata Ekibi kitabını tanıtmıştık.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Masallarla Erdemler Eğitimi seti

Yazan: Ş.Nihal Zeybek

Resimleyen: Afra Elif

Okur Çocuk

1.Baskı Kasım 2018, İstanbul

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: