abone ol: Makale | Yorum

Motorlu Kuş

0 yorum
Motorlu Kuş

 

Gençlik, bazen aldatıcı tuzaklara, heva ve hevese kolayca düşülebilen bir çağ oluveriyor. Tecrübe gibi bir aklı hiçe sayıp, illa ki kendi denemek ister kişi. İş işten geçmeden pişman olan, hatadan ders çıkarabilenlere ne mutlu. Bugün hatasının sonucunu pek kötü gören Motorlu Kuş sayfalarımızda.

Küçük kırlangıcımız da onlardan biri. Annesinin ciddi uyarılarına, hatta tehditlerine rağmen –kitapta bile “Uff, amma da korkunç bu tehditler” denmiş- yasaklı o diyara gider. Karşılaştığı otokuşlar pek cazip görünen bir teklif sunarlar küçük kırlangıca. Hiç düşünmeden, danışmadan kabul eder kırlangıç bu teklifi. Ve ilk olarak ismi değişir, sonra da cismi…

Kendini şımart, mutlu et, bunun için elinden geleni yap, maceralara atıl, sonunu düşünme… İnsanın heva ve hevesine çalışan ne çok slogan var etrafımızda. Çocuklarımıza da bunu aşılıyoruz, farkında mısınız? Halbuki yılların tecrübesi, aklın tedbiri ne için var?

Artık O Kırlanmotor

Kırlangıcımız ya da yeni adıyla Kırlanmotor, otokuşların onu değiştirmesinden öyle memnundur ki, bütün kuşlar da kendisi gibi olsun ister. Kuşlar meclisine taşır konuyu… Meclis 6 ay süre verir Kırlanmotor’a. Öyle ya, yeniliklerin gerçek etkisini, zaman denen öğretmenden iyi kim anlatabilir bize?

Altı ay sonra neler oluyor görmek için lütfen kitabı edinin. Çocukların okuması ile yetinmeyin yalnız. Üzerinde konuşun. Bakın metne bir iki ses efekti, biraz espri katıp, kısa cümleler kullanmakla çocuk edebiyatı olmuyor. Alın size bir edebiyat eseri, hem de bir modernizm eleştirisi. Çocuklar iyi metinler okusun ki, dimağ zevki gelişsin.

Kitabın resimleri Mustafa Delioğlu’na ait. Kuşlar meclisini ayrı bir şölene dönüştürmüş.

Şimdiden iyi okumalar.

Not: Bugün zarif insanın vefat yıl dönümü. Rahmetle anıyoruz.

 

Motorlu Kuş

Yazan: Cahit Zarifoğlu

Resimleyen: Mustafa Delioğlu

Beyan Çocuk, Mart 2018

16 sayfa, 8+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: