abone ol: Makale | Yorum

Harika Bir Hikaye Tarifi

0 yorum
Harika Bir Hikaye Tarifi

 

 

 

Daha kapağından itibaren sizi içine çeken kitaplar olur ya, bu kesinlikle onlardan biri. Harika Bir Hikaye Tarifi, hem hikayelerin hem tariflerin çekiciliğine kapılıp, ikisini bir arada görünce de dayanamayan okuyucuları neşeyle avlıyor. Ben de Tüyap’ta avlandım bu kitap tarafından.

Karışık kelime çeşnisinden dikkatli kullanın.

Kitabın neşesine kapılmıştık ya, o hiç düşmüyor. İlk sayfalardan sizi uçurmaya devam ediyor. Metin az, resimle de yazılmış bir kitap bu. Resimlerdeki bazı detayların pek güzel düşünüldüğü belli ve dikkatli okuyucu için metni tamamlar nitelikte.

Kahramanımız direk işe koyularak tarif vermeye başlıyor. İşini severek ve özenle yaptığı çok belli. Mutfağı görmelisiniz. Bu malzemelerle ne harika hikayeler pişirilir diye düşünüyor insan.

Üç küçük ayıcık balı…

Mesela mutfağın şu zenginliğine bakın: Neşeli kelimeler kavanozu, kahkaha unu, gürültücü yaramaz kelimeler şişesi…

Bir yandan güzel bir hamur karılıyor, dinlenmeye bırakılıyor; bir yandan işin olmazsa olmazı çeşitli kelimeler ekleniyor. Hamurun içi doldurulurken kullanılan malzemelerden “bir tutam sihir” bazı annelerin hoşuna gitmeyebilir, orada sevgi dolu bir açıklama yapmak isteyebilirler çocuklarına.

Ve hikayemiz hazır…

Artık tadına bakabiliriz.

Böyle bir kitabı çocuklara okuduktan sonra çok güzel bir hikaye yazma etkinliği yapılabilir diye düşündüm. Haydi hikayemiz neşeli kelimelerle başlayalım… Sonra şıpırtılı kelimeler ekleyelim… Her çocuk kendi hikayesini de yazabilir, birlikte tek bir hikaye de yazabilirsiniz. Çocuklara “kahramanımız için cesur birkaç kelime söyleyebilir misiniz?” desek mesela, acaba ne teklif ederler?

Şimdiden iyi okumalar.

 

Harika Bir Hikaye Tarifi

Ella Burfoot

Çeviri: Melike Hendek

Pearson Yayıncılık

1.Baskı 2016

4+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: