abone ol: Makale | Yorum

İbni Haldun

0 yorum
İbni Haldun

 

 

Öncelikle hem resimleri, hem baskı kalitesi hem de kitap isimlerindeki insanlar nedeniyle merakla kapağını açtığım bir seri oldu bu. İbni Haldun, bugün masamıza konuk. Diğer iki kitap da El-Cezeri ve İbni Sina.

Kitap kaç yaş grubu için hazırlanmış, üzerinde bilgi yok. Fakat kısacık bir metin içerdiği ve gayet sade bir anlatımı olduğu için küçük yaşlardan itibaren okuyucu ile buluşabilir görünüyor. Daha büyük yaş grupları için belki biraz daha bilgi eklemeniz, belki de beraber araştırma yapmanız gerekebilir.

Dediğim gibi İbni Haldun kitabında metin oldukça az. Nerede doğduğu, babasından öğrendiği ilimler, yaptığı işler ve tabi ki Mukaddime’yi yazması veriliyor bilgi olarak.

Kitabın resimlemesi oldukça iyi. Sanki bir animasyon filmini izleyeceksiniz, az sonra karakterler canlanıp, kitapta olmayan hikayeleri size anlatacakmış hissi uyandırıyor. Bu yönüyle küçükler için farklı hikayelere malzeme olacağını da söyleyebiliriz.

Kitabın son iki sayfasında İbni Haldun’u kütüphanede görüyoruz. Bu iki sayfa çocuklar için eşyayı bul oyunu için ayrılmış. Mürekkepli kuş tüyü kalemi gibi birkaç eşyayı bulmamız isteniyor.

Çocuklara İslam alimlerini tanıtmak adına güzel kitaplar, çalışmalar olsun isteğimiz vardı hep. İbni Haldun kitabı da güzel bir başlangıç olabilir gibi görünüyor.

Şimdiden iyi okumalar.

 

İbni Haldun

Yönetici ve Tarihçi

Yazanlar: Selly Astari, Risma Dewi

Resimleyen: Nano

Çeviren: Kadriye Kızıl

18 sayfa, Mayıs 2018

İnsan Kitap Çocuk

Trackbacks/Pingbacks

  1. El-Cezeri - Çocuklar Okuyor - […] Bilim Adamları serisinden El-Cezeri bugünkü misafirimiz. Daha önce İbni Sina ve İbni Haldun kitaplarını konuk ettiğimiz bu seri yine…
  2. İbni Sina İlaç Bilimi ve Anatomi Uzmanı- Çocuklar Okuyor - […] daha önce İbni Haldun kitabını tanıtmıştık. Bugün de İbni Sina misafirimiz. Aslında Müslüman Bilim Adamları […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: