abone ol: Makale | Yorum

İnteroğlan 1-Zamanda Yolculuk

0 yorum
İnteroğlan 1-Zamanda Yolculuk

 

Bugün masamızda İnteroğlan var.

İnteroğlan bir gün Keloğlan ile karşılaşır. Gerçekten, kapısını çalar Keloğlan ve bizim İnteroğlan’a misafir bile olur. Bir başka gün rüyasında da olsa Nasreddin Hoca ile karşılaşır İnteroğlan. Sonra bu zaman gezilerinin rastgele olmamasını ister ve bir zaman makinesi yapar kendine… Olaylar gelişir..

Merak ettiği insanları, yerleri bu makine sayesinde gezmeye başlar. Sadece bir saat vakti vardır gittiği yerlerde. Önce tek başına, sonra bir arkadaşı ile yapar bu ziyaretleri. Mimar Sinan’la de tanışır, Mars’taki uzaylı Algon ile de… Geleceğe, geçmişe ve kendi zamanında çok uzak gezegenlere de gider.

Bu zaman makinesi işinde iki arkadaşı onunla beraberdir. Sonra annesi de katılır onlara. Annesi, kapılarını geçmişten gelen Keloğlan’ın çalmasını şaşırmaz, onu evinde ağırlar ama zaman makinesini ilk duyduğunda “kimse böyle bir olaya inanmaz” diyebilir! (120)

Zaman makinesinde daha önce iki kişilik yolculuk yapılmış olmasına rağmen 120. sayfada İnteroğlan’ın makineyi genişlettiğini ve artık “bir kişi daha alacağı”nı okuruz. Neyse…

Kitap muhtemelen 8 yaş ve üzeri erkek çocukları için eğlenceli olacaktır. Anneler tarafından yapılmış bol bol kek, ev yapımı meyve suları ve gözlemeler de çekici bir unsur olarak kitapta onları bekliyor. Zaten kitabın bir yerinde, “iyi ki annem ev hanımı” diyor İnteroğlan, annesinin hazırladığı kahvaltı masasını görünce. Erkek çocuğunun da kalbine giden yol midesinden geçiyor demek ki 🙂

Kitap ciltli olarak satışa sunulmuş. Epey kaliteli. Çizimler de yaş grubuna uygun görünüyor. Siyah beyaz ve karikatür tarzında.

İnteroğlan’ı internette aratırınca başka ve fakat baskısı bitmiş maceraları olduğunu da gördüm. Sanırım yeniden baskı ile karşı karşıyayız. Öyleyse yeni maceralar da çok yakında okuyucu ile buluşacak demektir.

Zamanda yolculuk mevzu olunca daha önce burada tanıttığımız Vay Vay Samuray’ı da analım. Epey iyi bir kurgusu vardı. Meraklısı bakabilir.

Şimdiden iyi okumalar.

 

İnteroğlan 1-Zamanda Yolculuk

Yazan: Mehmet Esen

Resimleyen: Murat Tanju Yılmaz

Nar Çocuk, Eylül 2018

160 sayfa

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: