abone ol: Makale | Yorum

Vay Vay Samuray

0 yorum
Vay Vay Samuray

 

Kitabın arka kapağında “Bir öğretmenin, kitap okumak istemeyenler için yazdığı komik dizi” diyor Zamanda Gezinen Üç Kafadar dizisi için.

Kitabın başında, yazarın biyografisinde ise bu dizinin 16 kitaba ulaştığını okuyoruz (2010 verisi; Günışığı Kitaplığından dizinin 7 kitabı -Vay Vay Samuray da dahil- okuyucu ile buluşturulmuş.). Yazar “çocuklar eğlenirse okurlar” görüşünde imiş.

Dizi, çocuklardan birine amcasından kalan büyülü bir kitap sayesinde zamanda yolculuk yapmaları üzerine kurulu. Üç yakın arkadaş Fred, Sam ve Joe bu kitapta, haiku yazma üzerine çalışırken kendilerini Japonya’da buluverirler. Hem de ta Samurayların zamanında. Eve dönebilmek için Kitap’ı yeniden bulmaları gerekmektedir. Tabi bu da onları epey maceranın içine sürükler.

Yolculuk başlıyor..

Çocukken izlediğimiz Pazar sinemalarındaki samuraylar nedeniyle mi, disiplinlerini, özenlerini sevdiğimizden mi bilmem, samurayları severiz. Biraz da galiba genlerimizdeki savaşçıdan kaynaklanıyordur belki bu meyil. Nedeni çok önemli değil belki de. Gerçek bir samurayla tanışmamış olsam da (kaldı mı ki onlardan), samuray deyince zihnime üşüşen imgeleri seviyorum, diyeyim orta yolu bulalım.

Kitabı bitirdiğimde yüzümde tatlı bir tebessüm oluşmuştu bile. Her sayfasını merak ederek okudum. Espriler ve davranışlar açısından bazen mübalağalı Amerikan tarzı bulsam da, genel olarak mizah dozu yerinde, eğlenceli olsun diye “kasmayan” bir metin bu. Hani bazen güzelim pastalar kremaya, süse boca edilir ve lezzetli, güzel bir pasta yapalım derken başka bir şeye evrilir ya, “eğlenceli” olsun diye uğraşılan bu yaş grubu kitaplarında da bazen aynı şeyi hissediyorum. Halbuki mizah zeka unsurudur, her satırda abartılı benzetmeleri, akla gelmeyen zıtlıkları gözümüze sokarak olacak bir şey değil. Hem bu bir süreç işidir, her adımda tazelenmesi gerekmez bazen. Bu açıdan yazar gerçekten “eğlenceli” bir macera yazmış. Eh, dizinin -en az- on altı kitaptan oluşması boşuna değildir herhalde, değil mi?

Japonya’da geçen kurgu bize o dönemin kültürü ile de önemli bilgiler veriyor, hiç zorlamadan. Hatta bazı bilgileri çocuklar çok rahatlıkla arkadaşlarına hava atmak için bile kullanabilirler.

– Japoncada birden ona kadar nasıl sayılır, söyliiim mii?

Dizinin diğer kitaplarını da merak etmedim değil, sanırım en az bir iki tane daha okumak isteyeceğim.

Yaz okumaları için Vay Vay Samuray (isim ne güzel çevrilmiş değil mi?) güzel bir alternatif olarak duruyor.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Kapak

Vay Vay Samuray

Özgün Adı: Sam Samurai

Yazan: Jon Scieszka

Resimleyen: Adam McCauley

Çeviren: Müren Beykan

Temmuz, 2010

Günışığı Kitaplığı, 95 sayfa

Trackbacks/Pingbacks

  1. İnteroğlan 1- Zamanda Yolculuk - Çocuklar Okuyor - […] yolculuk mevzu olunca daha önce burada tanıttığımız Vay Vay Samuray’ı da analım. Epey iyi bir kurgusu vardı. Meraklısı […]
  2. Hareket Eden Ne? | Çocuklar Okuyor - […] Vay Vay Samuray, s. 79 […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: