abone ol: Makale | Yorum

Turuncu Öyküler

0 yorum
Turuncu Öyküler

Ne zamandır kitaplığımda bekleyen bir seriyi -2. ve 3. sınıflar için etkinlikli öyküler- daha bitirmek ne güzel. Üstelik bu seri, beklediğimden çok daha iyi çıkınca –zaten Figen Yaman Coşar adını görünce anlamıştım- keyfime diyecek yok.

10 kitaplık bu seri, 2 ve 3. Sınıflar için Etkinlikli Öyküler alt başlığı ile yayınlanmış. Turuncu bir kutunun içinde sizinle buluşuyor. Kutuda ayrıca hikaye değerlendirme soruları kitapçığı var. Zaten her kitabın sonunda da sorular vardı, sanırım onlarla daha çok öğretmenler ilgileniyor. Ben hikayelere döneyim…

Turuncu Öyküler

Hikayelerin hepsi oldukça güzel, kaliteli metinler. Ayrıca bu tür yayınlarda çok önemsediğim bir detay var ki, Figen Yaman kalemi zaten bunu ustalıkla beceriyor. Çocuklara verilmek istenen değerler, hayata dair ipuçları yahut çeşitli kurallar öyle nasihatvari veriliyor ki bazı yayınlarda, yetişkin okuru bile rahatsız ediyor. Halbuki bu seride satır aralarına değerler, kurallar, bilgiler öyle güzel yerleşmiş ki, ne okuma keyfinizi rahatsız ediyor ne de inadınızı dürtüyor. İnsan neden doğru olduğu halde inat eder, tersini yapar bazı şeylerin? Çünkü görülmek ister. “Doğru yapmıyorsun, bak doğrusu bu” bakışı ile yok edilmek istemez. Maalesef bazı çocuk kitapları çocukları görmeden, doğruları gösterme derdinde.

Serinin kahramanları genelde hayvanlar. Sadece Palyaço Doruk, insan evladı olarak karşımıza çıkıyor. Kediler, köpekler, örümcekler, ayılar, kuşlar satırlarda bize eşlik ediyor.

 

     Sosyal Sorumluluk Sahibi Karakterler

Hikayeler içinde sunulan bazı detaylar oldukça hoşuma gitti. Mesela öğleden önce müzik öğretmeni olarak çalışan bir anne hindi, öğleden sonra da yardım derneklerinde çalışan bir gönüllü olarak karşımıza çıkıyor. Yine kah çöpleri ayrıştırmayı görüyoruz kurgu içinde, kah çok yemenin dezavantajlarını. Başkası olmaya özenmenin de fazla çekingen olmanın da sonuçlarını okuyoruz. Kendini sevip güvenmenin güzelliği de çıkıyor karşımıza, arkadaşlarını sahip olmanın gücü de.

Ağaçkakan Şule’yi pek sevdim.

Turuncu seriyi resimlerin kullanımı açısından da çok beğendim. Çizimlerin bir kısmı Saadet Ceylan’a, bir kısmı Bilal Özcan’a ait. Zaten hayvan karakterler Bilal Özcan’ın işi. Senelerce onunla özdeşleşti artık bazı hayvan çizimleri. Bu seri güzel çizimlerin iyi bir grafik çalışması ile tamamlanacağını da gösteriyor bize. Hatta kitapları okurken ah dedim, bu kitaplar ciltli ve büyük boy olarak, kuşe kağıda basılmış olsa, ne güzel olurdu… Artan albenisi ile acaba daha çok çocuğa ulaşır mıydı? Dua niyetine geçsin temennim…

Turuncu Öyküler, iyilik öyküleri, öğrenme, hayatı görme, keşif öyküleri… 2. Sınıf denmiş ama bence her yaş çocuk için iyi gider.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Turuncu Öyküler

2-3. Sınıflar İçin Etkinlikli Öyküler

Yazan: Figen Yaman Coşar

Resimleyen: Saadet Ceylan, Bilal Özcan

Erdem Çocuk, 2015

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: