abone ol: Makale | Yorum

İlkbahar Prensi

0 yorum
İlkbahar Prensi

 

Artık kışa girmiş olsak da bugün bahar kokan bir kitabımız var: İlkbahar Prensi.

Masal, Türk okuyucusu ile buluşmadan önce Qatar Museum tarafından İngilizce ve Arapça yayımlanmış. Bu masalın dört kahramanı var. Biri Küçük Tüy, baş kahramanımız olan kargacık. İkinci kahraman bir yazar: Küçük Tüy’in peşinde bir masalın izini sürüyor fakat yüzünü bize hiç bahşetmiyor. Baykuş Amca: Kargalar Diyarı’nın uçan ansiklopedisi, bilgesi. Ve Hayal Satıcıları: Tam bir masal kervanı, nereden gelip nereye gittikleri bilinmiyor ama parlak eşyalar getirip dağıtıyorlar bu diyarda.

Hem yazarımız hem de Bilge Baykuş için de bu Hayal Satıcıları merak uyandırıcıdır çünkü haklarında hiçbir şey bilinmez. Fakat onlar hem göz kamaştıran kuşlardır hem de getirdikleri eşyalar harikadır. Üstelik onları birer birer kuşlara dağıtırlar. Çin İmparatoru’nun inci kolyesi, Hint Mihracesi’nin yakut yüzüğü gibi (Bakın yazar burada çocuklara farklı ülke adları öğrettiği gibi, dimağlarına merak edilecek bir tat da çalıverdi)…

Bu hediyelerin dağıtımı esnasında sıra bizim Küçük Tüy’e geldiğinde, bu efsunlu eşyalar arasından İran Şahı’nın parfüm şişesini seçer. Herkes çok iyi bir seçim yaptığını düşünmüştür ama işin gerçeği şişe açılınca ortaya çıkar…

Masalın devamı için lütfen kitabı alın. Böylelikle küçük çocuklara (sadece onlara mı?) bir amaç verdiğimizde nasıl da güzel bir şey’e dönüştüklerini, Küçük Tüy’ü bir İlkbahar Prensi’ne çeviren işlerini görebileceksiniz.

Kitabın çizimleri Vaghar Aghei’ye ait. İllüstrasyonlar öyle güzel ki, tam bir masal atmosferi, ilkbahar şenliği yaşatıyor sayfalar bize.

Her iyi kitap gibi bunu bitirince de “bitti mi!?” diye hayıflandım. Bu kervanın kuşlarının peşinden yeni masallar sunar mı yazar bize, bilmem. Dua niyetine geçsin bu satırlar çünkü kervanın yolculuğu merak edilmeyecek gibi değil.

Şimdiden iyi okumalar.

 

İlkbahar Prensi

Yazan: Melike Günyüz

Resimleyen: Vaghar Aghei

Erdem Çocuk, 2017

 

 

 

*Bu yazı ilk olarak Okur dergisinin 4. sayısında yayımlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: