abone ol: Makale | Yorum

İşe Yarar Şeyler Dükkanı

0 yorum
İşe Yarar Şeyler Dükkanı

Mesnevi’den İlhamlar

Yazarın şuuraltı, değerler, açık ya da örtülü mesaj demişken bu anlamda bizi doyuran, doyururken lezzeti esirgemeyen doğu klasiklerine yüzümüzü dönelim. Mesnevi, iç içe geçmiş hikayeleri, katman katman manaları ile her seviyede okuyucunun bir şeyler bulabileceği bir eser. İçindeki hikayeler çok kitaba kaynak oldu, alıntılandı, derlendi. Tekrar tekrar yayımlandı. Elimizdeki kitap da, Mesnevi’deki hikayeleri kah birleştiren, kah yeniden yazan ve çocuklar için hazırlayan bir kitap: İyi Şeyler Dükkanı.

İyi Şeyler Dükkanı’nı Ayşe Müşerref kaleme almış. Bildiğim kadarıyla yazarın çocuklar için kaleme aldığı tek kitabı bu.

“Günümüz çocuklarının kendilerini kurguya daha yakın hissetmeleri için izlediğimiz bu yol eğer ulaşamadığımız derinliklerdeki bazı sırları öldürüyor veya bir takım bağlantıları yok ediyorsa da suyu manaya, harfleri kaplara benzeten Mevlana Hazretleri’nin, kapların hakiki suyu taşımada zaten aciz kaldıkları fikrine sığınıyoruz.” diyor Ayşe Müşerref. Hikayeler mana suyunu ne kadar taşıyor, onu işin ehline bırakalım. Fakat kitapta ritmik dili, yeni ürettiği kelimeleri, akıcı üslubu ile hem çocuk hem yetişkin okuyucu için nitelikli bir okuma zevki sunuyor. Kaynak zaten Mesnevi olunca hikayeleri sevmemek mümkün değil. Her hikayenin sonunda, ilham alınan Mesnevi bölümleri de eklenmiş ki, orjinalini okumamış yahut hatırlamak isteyenler için gayet iyi olmuş. Her Mesnevi bölümüne Reza Hemmatirad’ın bir çizimi eşlik ediyor.

Kitapta dokuz hikaye var ki onlardan biri de kitaba ismini vermiş. Mesnevi’den aşina olduğumuz Azrail’den Hindistan’a kaçan adam, mezardaki çalgıcı ve Hz. Ömer, kil yiyen adam, Ayaz ve kervan kitaba maya çalan hikayelerden bir kaçı. Kitabın kapak resmi Hemad Javadzade’ye ait. İç sayfalardaki çizimlerden farklı bir tarz. Kitabın ismine uygun olarak dükkan rafları resmedilmiş. Fakat kapakta da Reza Hemmatirad yorumu ile bir dükkan vitrini yahut rafı görsek, daha mı iyi olurdu acaba diye düşünmeden edemiyoruz.

İşe Yarar Şeyler Dükkanı, içinde daha çok vakit geçirmek isteyeceğiniz bir kitap. Ayşe Müşerref kitabın hazırlık sürecindeki manevi ağırlığından da bahsetmiş ama dediği gibi kitapların da bir kaderi var. Belki nasipte ikinci cildi de okumak vardır.

Çocukların Mesnevi ile tanışması için oldukça güzel bir başlangıç olacak bu eseri, hazır anneler ve öğretmenler yaz okuma listeleri hazırlarken dikkatinize sunmak isterim.

Rabia Gülcan Kardaş

 

Not: Bu yazı ilk olarak Okur Dergisi, 2. sayısında yayımlanmıştır.

 

 

İşe Yarar Şeyler Dükkanı

Yazan: Ayşe Müşerref

Resimleyen:  Reza Hemmatirad

Kapak Resmi:  Hemat Javadzade

Genç Erdem

  1. Baskı Mayıs 2014

96 sayfa

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: