abone ol: Makale | Yorum

İyi ki Kardeşim Var!

0 yorum
İyi ki Kardeşim Var!

İtiraf etmek gerekirse, diye başlayan cümleler kurabiliriz kardeşlerimiz için. Hepimizin onlardan nefret ettiğimiz bir an muhakkak vardır. Ama derler ya, et eti çiğneyemez, diye. Kardeşler (genellikle) vaz geçilmezdir. Hayat onlarla kesinlikle daha renkli.

Kardeşi olanlar, olmayanlar, büyük ya da küçük kardeşler, aynı babadan ama farklı anneden kardeşler… İyi ki Kardeşim Var bize kardeşliğin farklı yüzlerini gösteriyor. Kardeş sahibi olmak bazen zor olsa da -hele ki üzerinize gelen bir bebek şeklinde- sonunda “iyi ki” dedirten yönleri çok! Yaşımızı başımızı aldığımız yerlerden durarak şunu da söyleyebiliriz çocuklara, bu “iyi ki” kısmını görmek için biraz uzunca beklemek, yaşanmışlıklar biriktirmek gerekebilir, endişe etmeyin.

Kitapta kardeşler üzerine konuşan çocuklar var. Onların dilinden bu meseleye bakmak bence çok iyi olmuş. Ayrıca kitapta en sevdiğim noktalardan biri, kardeş sahibi olmanın zorlukları üzerine, evde rahatça konuşabiliyor olmamız, ya da olması gerektiğine dair göndermeler… İletişim her şeydir, ne de olsa:)

Kardeşi ile sorun yaşayan, yaşama ihtimali bulunan okurlar için bu tematik kitabı buraya bırakalım.

Kardeş kardeş okumalar şimdiden.

İyi ki Kardeşim Var!

Yazan ve Resimleyen: Dagmar Geisler

Çeviri: Gültekin Emre

Gergedan Yayınları, 5+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: