abone ol: Makale | Yorum

Kağıt Bebekler

0 yorum
Kağıt Bebekler

Zogi, Değnek Adam yazarından, Acıkmadım Ki’nin çizerinden… Kağıt Bebekler… Yine enfes bir hikaye olmuş tabi 🙂

Annesi ile yaptığı kağıt bebekler ile oynamaktan zevk alan minik bir kızımız var. Kağıt bebekleri ile oynadıkları oyunların içine giriveriyoruz. Kaplan terlik, çocukları (kağıt bebekleri) tehdit eden bir vahşiye dönüşünce mesela. Fakat her tehdide karşı, aynı kafiyeli sözlerle, atlaya zıplaya, neşeyle karşı koyar kağıt bebekler ve küçük kızımız da onlarla oynamaya devam eder. Hikaye içindeki bu hikayelerle kitap ilerliyor ve öyle de bitecek zannediyorsunuz. Fakat öyle olmuyor. Elindeki makası ile çıkagelen bir küçük delikanlı, bizim kağıt bebekleri parça pinçik kesiyor.

Fakat ne kahramanımız küçük kız ağlıyor, ne de bu olay bir travmaya dönüşüyor. Detaylar kitapta. Devamındaki bölüme ise ayrıca bayıldım. Küçük kızımız büyüdü, bir anne oldu ve o da kendi kızına kağıt bebekler kesti 🙂

Hikayenin güzelliği kadar, çizimleri de anmadan olmaz. Hikayeyi zenginleştiren unsurlardan biri çizim. Rebecca Cobb da bunu çok iyi yapıyor. Renkler de kompozisyon da okuyucuyu yormuyor. Küçük kızımızın kaplan terlikleri varken, anne olduğunda kaplanlı kupadan kahvesini içiyor. Böyle detaylar da yetişkin okuru ayrıca mest ediyor.

Şimdiden iyi okumalar.

The Paper Dolls

Türkiye İş Bankası Yayınları

6.Basım Şubat 2020, 32 sayfa

4+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: