abone ol: Makale | Yorum

Sessizlik

0 yorum
Sessizlik

Dünyada ne çok ses var. İçimizde ne çok ses var. İsmet Özel’in dediği gibi insanlar “hangi dünyaya kulak kesilmişse öbürüne sağır”. Modern dünyada güzel sesleri barındıran çok fazla ses var. Sessizlik kitabında da yazdığı gibi, üstelik şimdi çocuklarımız o seslerin içine doğuyor. Ve asıl duyması gerekenleri kaçırıyor.

Kitap, bol resimli, birer cümlelik metinlerden oluşuyor. Hava, kara, su, dört mevsim içinde sessiz olup, durup da dinlediğimiz vakitlerde duyabileceğimiz seslere işaret ediyor. Aynı zamanda nefesimizin sesini, ayaklarımızın sesini işaret ediyor bize.

Mindfulness, yani bilinçli farkındalık etkisine inandığım, gözlemlediğim bir metod. O anın, o anda yapılan işin farkına varmak, arada kaynamasına, otomatikleşmiş olarak icra edilmesine izin vermemek olarak açıklayabilirim, kendimce. Bu şekilde yenen yemeğin lezzetli, edilen sohbetin tadı kesinlikle daha farklı. Dua ve ibadetin hissettirdikleri de…

İşte #APA (Amerikan Psikoloji Derneği) çocuklara da bu metodu anlatacak, uygulatacak bir kitap hazırlamış oluyor Sessizlik ile. Kitabın sonunda hem minikler için egzersiz/uygulama var hem de yetişkinlere bu konu anlatılıp, faydaları ifade ediliyor.

Bence kıymetli bir eser.

Şimdiden iyi okumalar, mis gibi nefesler☺

#Sessizlik
#Mindfulness (Bilinçli Farkındalık) Üzerine Bir Hikaye
#Lemniscates
Çeviren: Gülbin Bilgen Baltacıoğlu
#OkuyanKoala Yayınları
4.Basım Mayıs, 2020
4+
.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: