abone ol: Makale | Yorum

Kayıp Oruç Balığı

0 yorum
Kayıp Oruç Balığı

 

Ramazan’ın son yarısında olduğumuz şu günlerde, haftanın kitabı olarak Ramazan Kitaplığımızda Kayıp Oruç Balığı var.

Kitap, gökyüzünde başlıyor. Karanlık gökyüzünde neler olup bittiğini anlamaya çalışan çeşit çeşit yıldızın konuşmalarına tanık oluyoruz önce. Çok geçmeden on bir ayın sultanı Ramazan ayının geldiğini anlaşılıyor.

Küçük bir yıldızın rüyasında gördüğü oruç balıklarındanbirine sahip olmak istemesiyle, birkaç yaramaz yıldız yeryüzüne inip oruç balığı yakalamak istiyorlar. Çünkü oruç balığına binip, ayın etrafında uçmak isteyen bir yıldızımız var. Kabul, bunu zaten yapmıyorlar mı diye düşünüyoruz burada. Fakat balık sırtında ay etrafında uçmak, daha farklı bir şey neticede…

Çocuklara belli kavramlar, değerler anlatılırken, güncel hayatları ile bağlantı kurabilecekleri bir anlatım seçmek önemli diye düşünüyorum. Bu bağlantı somut bir şeyler üzerinden yapılırsa, sanırım kalıcılığı artacak, hatırlanması kolaylaşacaktır.

Ne tatlı bir davulcu değil mi? 🙂

Orucu, tutulabilen bir balık üzerinden anlatmayı seçmek de böyle bir etkiye sebep olur gibi geliyor. Oruç tuttukça, oruçluyken iyilikler yaptıkça oltaya gelen, oltaya geldiği halde büyüyen, öfkesine yenik düşünce küçülen bir balık, ne kadar tatlı bir örnek.

Yeryüzüne inen yıldızlarımız hem kendi oruç balıklarını arıyorlar, hem de küçük bir çocuğa aynı konuda yardım ederek, balıklarının büyümesine vesile oluyorlar. Ve en nihayetinde muradlarına ediyorlar.

Kitabın resimleri oldukça sevimli. Zaten büyük boy, kuşe kağıt kitaptaki cömertçe kullanılan resimler, görsel bir şölen sunuyor okuyucuya.

 

Bende Kayıp Oruç Balığı kitabı var. Fakat dileyenler için, içinde bu kitabın da olduğu Ramazan ayına özel Hayal Kumanyası setini tavsiye edebiliriz.

Şimdiden iyi okumalar.

 

 

 

 

Kayıp Oruç Balığı

Yazan: Zeynep Sevde Paksu

Resimleyen: Mert Tugen

Profil Çocuk, 31 sayfa

1.Baskı Haziran 2015

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: