abone ol: Makale | Yorum

Keloğlan Şaşkınlar Ülkesinde

0 yorum
Keloğlan Şaşkınlar Ülkesinde

Keloğlan ve keçisi Beyaz Kız bugünkü misafirimiz. Keloğlan Şaşkınlar Ülkesinde pek tatlı, ince mesajlı bir kitap. Resimlerini de çok sevdiğimi şimdiden söyleyeyim.

Keloğlan, kitabındaki büyüyen harita ile yolculuk vaktinin geldiğini anlar. Bir nevi navigasyon görevi gören bu harita ile gide gide ilginç bir ülkeye gider. Kıyısındaki ormanda düşman askerlerinin pusuya yattığı bu ülkede, herkes birbiri ile ulu orta kavga etmektedir. Sanki büyülenmişler gibi… Akılları başlarından uçup gitmiş gibi… Sadece bir nine bu manzaraya bakıp dizini dövmektedir ve Keloğlan nine ile konuşunca işin aslını öğrenir. Şehirdeki nehirden su içen herkes efsunlanmıştır. “Padişah, ırmağın suyunu, güneşin ışığını komşu ülkeye satmış” diye olay çıkartmaya başlamışlardır.

 

Masallardaki bu akıl almaz sebepler ve bu sebeplerle kavga eden insanlar, sizce gerçek hayatta az mı?

Keloğlan suyun kaynağına gider, zehrin sahibini görür. Fakat o da aslında mecbur kalmıştır bu kötülüğü yapmaya. İyilikle onu tav eder Keloğlan ve onun derdine de bir çare düşünür. Keloğlanı bu yüzden sevmiyor muyuz, işin perde arkasını ayan ediyor bize, zehir akıtan bir yılanın arkasında bile yavrularını kurtarmaya çalışan bir anne çıkıyor. Asıl kötülüğün maşayı tutan el olduğunu gösteriyor.

Hem büyüklere, hem küçüklere şimdiden iyi okumalar.

 

Keloğlan Şaşkınlar Ülkesinde

Yazan: Melike Günyüz

Resimleyen: Buket Topakoğlu

2017, Erdem Çocuk

4+

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: