abone ol: Makale | Yorum

Masal Yolu

0 yorum
Masal Yolu

 

Okuyucunun seçeceği kahramanı ile, farklı farklı masallar anlatabilmesine imkan veren bir kitap Masal Yolu. Kapağında yazdığına göre 3 milyardan fazla masal üretilebilirmiş bu kitapla. Eh, basit bir matematik kuralı bu –olasılık hesapları mıydı?- rakam çok büyük gelmesin gözünüze.

Bu tür, okuyucunun da kurguya katılabildiği kitapları seviyorum. Zaten çocuklar, özellikle küçükler, canları istediği gibi kurguyu değiştirebiliyorlar. Bizim Oyuncak Ev kitabında, minik bir okur, hikayenin sonunda kahramanımızı gelin etmişti mesela 🙂

Ben de merakla kitabı sipariş etmiştim. Mantık da çok güzel. Önce kahramanı seç, sonra bineğini, gideceği yeri, kullanacağı eşyayı vs… Ve böylece birbirinden farklı pek çok hikaye kurgulanabiliyor tabi ki. Beni rahatsız eden şey seçimlerde yer alan, Amerikan tarzı korku hikayelerinde rastlanabilecek unsurlar oldu. Kitabın küçük yaşlara hitap ettiğini düşünürsek bu tür kahramanların olmasına sıcak bakamıyorum. Aslında genel olarak uydurma canavarlara, korku edebiyatının karakterlerine temkinli yaklaşıyorum. Çocukların korkuları başa çıkmalarında gerçekten faydalılar mı çok şüpheliyim!

Neyse, resimlerden ne anlatmak istediğimi daha net göreceksiniz.

Çocuk dergilerinden kesilecek mekan/kahraman/eşya çizimleri ile benzer bir oyunu kendiniz de oluşturabilirsiniz. Açıkçası resimlerinden dolayı kitaba ısınamadım. Fikre diyeceğim yok.

Kitap 8+ kategorisinde diyebiliriz. Daha küçükler, bir büyüğün yönlendirmesine ihtiyaç duyabilir.

Karar sizin.

 

 

Masal Yolu

Madalena Matoso

Redhouse Kidz

3.Baskı 2018

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: