abone ol: Makale | Yorum

Kim Korkar Kırmızı Başlıklı Kızdan

0 yorum
Kim Korkar Kırmızı Başlıklı Kızdan

 

 

 

 

 

MASUM KURTLARI RAHATLATAN KİTAP

Bu eğlenceli kitabı, biz yakınımızdaki halk kütüphanesinden aldık okumak için. Kütüphanelerin çocuk kitaplığı bölümlerinde ne güzel kitaplar varmış meğer. Görünce raflardaki kitapları, çok ama çok sevindik çocuklarla beraber.

Gelelim, kitaba…

Kitap hakkında söylenecek ilk şey, resimlerin kalitesi… Ayşe İnan Alican, evine kapanıp uzun süre bu kitabın resimlerine çalışmış; tabii emeğine değmiş. Kitap 2009’da Çocuk ve Gençlik Yayınları derneği tarafından yılın en iyi resimli öykü kitabı seçilmiş. Resimleri, Andersan masalları tadında bir renk vermiş masala. Mutfaktaki detaylardan, yavru kurdun oyuncaklarına kadar pek çok ayrıntı göze hoş geliyor. Sayfalar arasına serpiştirilmiş kitapların isimleri de dikkate değer; Yavru Kurtların Gelişimi, Şimdiki Kurtlar Harika, Çizmeli Kurt, Benim Adım Kırmızı (Kırmızı Başlıklı Kız’a atfen sanırım), Ninemin Kurdu, Çalıkurdu…

Kimdir bu yavru kurt? Brokolili makarna yiyen, mantarlı pizza seven, ninesine yiyecek götüren Kırmızı Başlıklı Kız’la, Nine’yle ve Avcı’yla karşılaşmaktan korkan kurtgillerden biri işte!

Ormanda tek başına gezintiye çıkmak isteyen yavru kurdu, telaşlanan annesi bir mini sözlü sınavdan geçiriyor. Ve hep beraber görüyoruz ki, yavru kurt dünyayla tanışmaya çoktan hazır!

Kurtlar da iyidir aslında, insanları severler ve sevilmeyi isterler; diyebiliriz masalın sonunda.

Yani aslında; yapıştırdığımız etiketler, öylece kalıyor yapıştırdığımız yerde. Genellemelerimiz, ne çok canı yakıyor belki de, bilmiyoruz. Sonra masumiyetini ispat etmek için et yemekten vazgeçen kurtlara dönüyor etiketlediklerimiz.

Bu kitap, Kırmızı Başlıklı Kız masalını anlattıktan sonra çocuğunuza okuyabileceğiniz bir kitap; yoksa pek anlayamazlar tabii ki.  Kafiyeli metinlerini çocuklar seviyorlar. Daha minikler de resimlerine bakıp sevebilirler kitabı.

Kitabı incelerken şöyle bir şey geldi aklıma; Kırmızı Başlıklı Kız’a dair bir masalı, o masalın havasına göre resimleyen ressam, bizim padişahlı, şehzadeli Türk masallarına dair bir kitabı da resimlese de, biraz daha şenlense gönlümüz… Ne dersiniz? Güzel olmaz mıydı?

Kübra Akbey Çetin

 

Kim Korkar Kırmızı Başlıklı Kızdan

Yazan: Sara Şahinkanat

Resimleyen: Ayşe İnan Alican

Yapı Kredi Yayınları

4+

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: