abone ol: Makale | Yorum

Masal Yorganı

0 yorum
Masal Yorganı

Şirin bir kasabada, ağaçların arasındaki kulübesinde yaşayan, çocukların çok sevdiği bir Masalcı Ninedir o. Çocuklara hem masal anlatır hem onlara kendi yaptığı leziz içeceklerden ikram eder. Masalcı Nine’den masal dinleyen çocukların anne babaları bile masallarla büyümüşlerdir. Masalcı Nine her gün farklı bir masal anlatır. Çocuklar onun evinde hiç bitmeyen bir masal kitabı olduğunu bile hayal ederler. Masalcı Nine etrafında hayvanlara bile hal hatır soran iyi kalpli bir Anadolu kadını görünümünde. Çocukların uğrak yeri olan bahçesi adeta bir masal okulu kıvamındadır.

Bir gün kasabaya yeni bir çocuk gelir, Ali. Ali, Ninenin evini merak eder ve çocukları da ikna ederek bir plan yapar. Masalcı Nine dağlara bitki toplamaya gittiğinde plana dahil olan çocuklar eve girerler. Ev dediğimiz de işte bir oda. Eski püskü bir halı, birkaç kıyafeti muhafaza eden bir sandık ve bir yatak. Çocuklar Ninenin fakir odası karşısında üzüntü duyar ve ona bir iyilik yapmak için başka bir plan daha yaparlar.

Ertesi gün garip bir şey olur. Masalcı Nine masal anlatmayı bırakır…

Masal Yorganı şair Ahmet Murat kaleminden, Anadolu masallarını da hatırlatan detayları ile güzel bir kitap. Sevgi İçigen’in naif çizimleri ile masalın sıcaklığına katkı sağlıyor. Gerçi ben Masalcı Nine gibi bir karakteri daha diri, neşeli bir ifade ile görmek isterdim. Halbuki Masalcı Nine bizi hep kaşları eğik, üzgün ve yorgun bir ifade ile karşılıyor.

Çocuklar masallardan kolay kolay vazgeçmeyecekler elbet. Fakat acaba masallarına kavuşmak için gerekli şartları yerine getirebilecekler mi? Öyle ya bizim masallarımızda kahramanın önüne çıkan engeller hiç de kolay işler değildir.

Okuyalım, görelim.

Masal Yorganı, Mavi Uçurtma yayınlarının Bir Varmış Bir Yokmuş serisine ait. Serinin diğer kitapları şöyle:

Gelincik Şarkısı, Fatma Şengil Süzer

Minik Tay, Bülent Ata

Karamelin Yolculuğu, Birsen Küçükyılmaz

Küçük Karga ve Ceviz Ağacı

 

Masal Yorganı

Mavi Uçurtma yayınları

Yazan: Ahmet Murat

Resim: Sevgi İçigen

2013, 2. Baskı

29 sayfa

 

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: