abone ol: Makale | Yorum

Pamuk Karga

2 yorum
Pamuk Karga

Yine çocuklara okumayı çok sevdiğim bir kitapla karşınızdayım. Bu kitabı çocuklara okuduğum gibi Çocuk Edebiyatı seminerleri verdiğim sırada yetişkinlerle de okuduk. Onlarla metnin satır aralarında anlatılanları da bulmaya, yorumlamaya çalıştık.

Pamuk Karga, bir serinin kitaplarından. Gakgukların Maceraları’nın 3. kitabı. Bu kitapta kocaman bir çınar ağacında yaşayan serçelerin en küçüğü Tombiş’e kulak veriyoruz. Hikayeyi bize Tombiş anlatsa da kurgu kargaların etrafında dönüyor.

Her zaman gak guk öten kargalar bir gün ötmez olurlar. Tombiş hemen komşularına doğru uçar ve Bayan Karga’yı bayıltan olayı görür. Bayan Karga’nın yumurtalarından çıkan bir yavru karga, diğerlerinin aksine bembeyazdır.

Farklılıkların bir sorun, hatta bir eksiklik olarak algılanması muhtemelen çok eskiye dayanıyor. Sadece hayatta kalma dürtüysüyle ilgili de değil sanırım bu. İçinde biraz da ötekileştirme, küçük görme, kusurlu olarak algılama var. Kitapta işte aslında biraz da buna dair bir eleştiri, gözlem okuyoruz. Siz bunu erkekler arasında bir kız çocuk olarak da okuyabilirsiniz. Yahut belki down sendorumlu, belki otizmli, belki albino bir çocuk. Ve tıpkı kitaptaki gibi çoğu zaman bu durumlarda “Hanım, bu da ne böyle!” diyor Bay Karga’lar.

Yaşlı Çınar’ın olaya el koyması ile sular duruluyor neyse ki. Aslında sonunu siz alın okuyun isterdim ama en sevdiğim kısım son cümleleri. Buraya almak istiyorum:

Sonra ne mi oldu? Hiçbir şey. Biz bu beyaz kargayı çok sevdik. Adını Pamuk Karga koyduk. Hep oyunlar oynadık. Oyun oynarken o bulut oldu, kar oldu, çiçek oldu. Kardeşleri kömür oldu, gece oldu, toprak oldu.

Bu serinin kitaplarında ressam Reza Hemmatirad karşımıza çıkıyor. Gakguk’lar parmak izleri ile oluşturulmuş kahramanlar. Kitabın biricikliğine katkı sağlıyorlar böylece. Abartısız, gözü yormayan, kitapla ahenk oluşturan çizimler…

Serinin diğer kitapları da şöyle:

Ses Yarışması

Şarkıcı Gukki

Mavi Gaki

Süslü Çikolata

Ay Nereye Kayboldu?

Şimdiden iyi okumalar.

 

Malum Pamuk Karga haftanın kitabı olunca, haftanın hediyesi de oluyor. Fakat bu defa istek üzerine çekilişimizi instagram üzerinden yapacağız. Şuracıkta…

Çocuklar Okuyor İnstagram.

 

Pamuk Karga

Yazan: Melike Günyüz & Reza Hemmatirad

Resimleyen: Reza Hemmatirad

Erdem Yayınları, 2010

16 sayfa

  1. Kitabiminhayali  

    Insallah bana gelir

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: