abone ol: Makale | Yorum

Mucit Torunu Olmak Kolay Değil

26 yorum
Mucit Torunu Olmak Kolay Değil

Evin bir odasını tüm gözlere yasaklayarak bir laboratuara çeviren bir dede tanıyor musunuz? Bu dede süper ilginç icatlarını sırf insanlar kötü niyetlerle kullanmasın diye dolap içlerinde saklayan biri mi? Ve onun çok sevdiği ikiz torunları da mı var? Eh biraz da meraklı ve yaramazsa bu kızlar, onların hayatından hareketin, heyecanın eksik olmayacağını tahmin edebiliriz, değil mi?

İkizi olmak nasıl bir duygu bilmiyorum hatta istemezdim de ama bu en azından sürekli yanında olan bir arkadaş demek olsa gerek. Eh bu biraz da yaramazlık yapmak için destek kuvvet anlamına geliyor gibi. En azından okuduğumuz keyifli hikayelerde görünen o.

Ceyda ile Beyza turuncu saçlı iki kardeş. Birinin gamzesi, diğerinin gözlüğü onları ayırmanızı kolaylaştıran iki fark. Yoksa tıpatıp benziyorlar. Hatta birbirlerinin cümlelerini tamamlama gibi bir özellikleri de var. Neredeyse aynı şeyleri düşünüyorlar. Bu işlerine de yarıyor. Hani yakın bir arkadaşınız ya da ailenizden biri ile göz göze gelir ve o anda ne yapılması gerektiğini ikiniz de anlarsınız, diğerinin ne düşündüğünü bilirsiniz ya öyle işte. Onlar bunu sık sık yaşıyorlar.

 

Okul, aile, arkadaşlar derken bir de mucit dedeleri işin içinde olunca ortaya güzel hikayeler çıkmış. Seri 5 kitaptan oluşuyor. Kitaplar 48 sayfa, renkli, resimli. 5 kitap ve bir test kitapçığı kutulu olarak okuyucu karşısına çıkmış. Çocuklar için de aileler için de bu tür detaylar daha albenili oluyor sanırım.

554464297_1280x720

Hikayelerde ikiz kardeşler genellikle başlarını derde sokuyor. Tabi bunda dedelerinin ilginç icatlarının da etkisi olabiliyor. Neyse ki hepsi de çözümü olan dertler ya da en azından dedeleri çözüm için kısa sürede bir karışım hazırlayabiliyor. Hikayelerde geçen icatlar hayal ürünü, en azından gerçek dünya için. Mesela aslında muhtemelen hepimizin çocukken sahip olmak istediği iksirli kurabiyeler var ki, yediğinizde parmak kadar oluveriyorsunuz. Hayvanları konuşturan içecekler, zamanda yolculuğa çıkaran toz, çiçekleri sürekli çoğaltan vitamin vs gibi. Kitabı ilk duyduğumda gerçekten içinde bazı icatlar yahut çocukların evde yapabileceği ufak deneyler var mı diye merak etmiştim. Fakat yokmuş. Dediğim gibi daha çok hayali icatlar var. Bu eğlenceyi azaltan bir durum değil elbet. Yine de ben bu tür kitapların yanı sıra, çocuklar için güzel kurgular içinde bilime, araştırmaya, deney yapmaya özendirecek kitapların da artmasını umuyorum.

Kitabın yazarı da çizeri de aynı, Nur Dombaycı. Dombaycı’nın daha yeni bir kitabı daha yayımlandı: Asık Suratlı Çocuk. Yakında onu da bu sayfalardan sizlere tanıtmayı umuyorum. Asık Suratlı Çocuk’un yazar tanıtımında öğrendiğim bir detay çok hoş geldi bana. Yazarımız Nur Dombaycı küçükken zannedermiş ki, yazarlar kendi kitaplarının resimlerini de çizerler. Bu düşünce ile çizmeye başlamış. Şu anda daha çok yazıyor olsa da çizer olarak da epey iş yapmış. Böyle bir inanışa sahip olmasaydı belki de çizer yönü hiç gelişmeyecek, atıl kalacaktı, ne ilginç değil mi… Bence iyi ki önceleri böyle zannediyormuş.

Kitap paketinin için de bir de “Hikaye Değerlendirme Setleri” eki var. Her hikaye kitabı için çocukların dikkatini ölçmek üzere onar soruluk testler hazırlanmış. Ben oldum olası böyle testleri sevmiyorum. Fakat öğretmenlerin kullanımı için iyi olabilir. Hatta belki gerçekten dikkati arttırıyordur bu testler.

Kitapta yaş grubu belirtildiğini göremedim ama ilkokuldaki arkadaşlarımız keyifle okuyabilir diye düşünüyorum.

Bu haftanın kitabı, yine haftanın hediyesi. Yorum bırakmanız yeterli, artık biliyorsunuz.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Mucit Torunu Olmak Kolay Değil

5 Kitap

Yazan-Çizen: Nur Dombaycı

Damla Yayınevi

1. Baskı 2015

 

 1. Mehtap Saraçoğlu  

  İlkokul 2. sınıf öğrencisi olan oğlum Ahmet için katıldım

  • Mehtap hanım,
   Bu kitabın çekilişi kapandı.
   Yeni çekilişimiz Aklından Düşünceler Geçen Çocuk tanıtımı altında devam ediyor.
   Her pazartesi başlayıp, cuma günü çekilişi yapıyoruz.

 2. hadi inşallah, kitap kurdu oğluma 🙂

 3. Şerife Aydın  

  Mucitce hayalleri olan çocuklar sever gibi…😉

 4. Yenj mucitler yetiştirmek için 🙂

 5. Selda Karaağaç  

  Kitap okumayı seviyoruz, bu kez inşallah.

 6. Ya nasip o zaman.

 7. Bismilah

 8. Sümeyra Yılmaz Lekesiz  

  Mücit annesi olmak kolay olmuyor. Her yer atölye 😅

 9. Erhan TUZKAN twitter.com/tarihdenanlar instagram.com/erhantuzkan  

  Tüm çocuklar bu kitabı okumalı. Harika görünüyor. Saygılarımla

 10. Hadi BISMILLAH ya nasip

 11. bu kitap bize iyi gelecek. nasibin bol olsun oğlum 🙂

 12. Nasip diyelim

 13. Ayy bu kitaplar cok guzel gözüküyor😃

 14. Zeynep için…

 15. Ayşegül Gürbüz  

  Merakla bekliyoruz. Okumak için sabırsızlanıyoruz.

 16. Nasip,belki de bize 🙂

 17. Kenan Başköy  

  Torunum için

 18. Kitap okuyorum  

  Ayyy çok güzel bu sefer bana çıkar inş.

 19. Bize

 20. Oğlumun şansına

 21. Döne Tınas TOPBAY  

  Belki bu defa bize çıkar😁😁

 22. Tatlı ve heyecanlı bir kitaba benziyor.Hacer’e sürpriz olur belki ☺

 23. tuba öksüz  

  Yine Zeynepcik niyetine 🙂

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: