abone ol: Makale | Yorum

Nar Alfabesi

0 yorum
Nar Alfabesi

Kitap okumak neden iyidir? Çünkü kitap okudukça kelimelerle ünsiyetimiz artar ve bu da zihni melekelerimizi geliştirir. Daha iyi düşünür daha iyi konuşuruz. Daha iyi anlaşılır, anlar ve böylelikle daha iyi yaşarız.

Birgün o her zaman kullandığınız kelimenin anlamını okursunuz da, daha bilmediğiniz nice derinliğini keşfedersiniz o kelimenin. Gözleriniz ışıldar, sanki duran bir atlıkarınca yeniden hareket etmeye başlar. Müzik çalar, herşey yerli yerine oturmuş hissedersiniz.

 

Kelimeler nereden gelir?

Kelimelerin kökenini, vatanını merak eden, kelimelerin önderliğinde yolculuğa çıkan nice insan var. Onlara özenmemek elde değil. Onlar sözlük okurlar, dillerin o kadar da birbirinden ayrı olmadığını iyi bilir, akrabalıkları keşfetmekten haz duyarlar.

Çocukların da kelimelere olan sevgilerinin artması, doğru yerde doğru kelimeyi kullanmaları önemli. Onlarla kelime üzerinden oyunlar oynamalı, şaşırmalarını seyretmeli.

 

Nar Alfabesi-kapak

Nar Alfabesi-kapak

Haydar Ergülenin Nar Alfabesi bu açıdan başlangıç sayılabilecek kitaplardan biri. Şiirimsi metinlerle her harften üçer tane kelime seçilmiş ve çocuklara anlatılmış. Resimler Serap Deliorman imzalı. Naif ve renkli.

Nar Alfabesi çocukların kelimeler ve anlamları üzerinde düşünmelerine yardımcı olacak, onlara bu dünyanın kapılarını aralayacak kitaplardan biri.

 

Nar Alfabesi

Haydar Ergülen

Kırmızı Kedi Çocuk

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: