abone ol: Makale | Yorum

Bana Yapamazsın Deme

0 yorum
Bana Yapamazsın Deme

 

 

Bana Yapamazsın Deme alt başlıkta yazdığı gibi Mehmet’in günlüğünden, günlerinden oluşan bir kitap. Hayatın tam içinden bir hikaye. Gerçekçi baba, anne ve kardeşler. Mehmet’in günlerinde dolanırken kendi çocukluğumuzdan çok şey bulacağımız kesin.

Bazen direk sözle bazen ima ederek kimi zaman da davranışları ile söyleyenler olur hep değil mi: yapamazsın!

Kahramanımız Mehmet (Raşit Adıgüzel)’e de böyle söylemişler ama o tabi ki dinlememiş. Belki de yazarı Bülent Ata gibi o da yapamazsın diyenlere gülüp geçmiş.

Bir kitapta ve bu kitap özellikle çocuk edebiyatı eseri ise, hayatın satır aralarını yakalayan sıcak detaylar benim için önemli oluyor. Bakar mısınız şu güzelliğe:

“Rukiye ikinci sınıftaydı artık.

Eski arkadaşlarının isimlerini yazdığı bir kağıdı birkaç gün çantasında taşıdı, çıkartıp çıkartıp isimlerini okuyor, onlarla özlem gideriyordu.”

Bir evde en fazla üç yıl kalabilen bu ailenin tek kızı Rukiye, arkadaş hasretiyle nasıl da güzel bir yolla başa çıkıyor.

Bana_yapamazsın_Deme_Kapak

 

Kahramanımız Mehmet bu detayları iyi yakalayan biraz yaramaz gibi algılansa da –özellikle babası tarafından ama zaten tüm babalar biraz böyle değil midir- iyiliksever bir genç. Özellikle kendine yapılan iyilikleri unutmayan fırsatını bulunca karşılık veren bir delikanlı.

Mehmet’in günleri arasında kimi zaman gülerek kimi zaman hislenerek gezineceğinizi söyleyebilirim. Bülent Ata’nın kalemi bu anlamda sizi şaşırtmıyor zaten, beklentinizi karşılıyor. Gereksiz detaylar, uzun anlatımlar yok. Abartı romantizm de yok çocukluğa/hayata dair ümitsiz bir bakış açısı da.

Bu kitabı okuyan çocuklar ne hisseder peki, diye düşündüm. Evet biz o sıraları geçeli epeyce oldu. Fakat oralarda ise bir insan, Mehmet’i hayatına misafir iken “benim gibileri de var” diyecektir diye düşünüyorum.

Kitabı Sevgi İçigen resimlemiş. Sevgi hanımın o görür görmez tanıdığınız tarzı kitaba yakışmış. Grafik olarak da kolay okunan, iyi bir tasarıma sahip.

Mehmet demiş ki;

“İnsan aslında kaybettiği şeylerin yerini doldurmak istiyor galiba. Bu yüzden bir şeyler biriktiriyor.”

İyi anılar biriktirmek için okuyabileceğiniz güzel bir kitap da siz okuyucusunu bekliyor.

 

byd önBana Yapamazsın Deme

Bülent Ata

Semerkand Çocuk, Kasım 2015

143 sayfa.

 

 

Bülent Ata için şurada bilgi mevcut.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: