abone ol: Makale | Yorum

Objeart

0 yorum
Objeart

 

 

 

Onları ilk gördüğümüzde muhtemelen hepimiz hayran hayran ve merakla baktık. Her gün gördüğümüz sıradan eşyaları çizimlerinin bir parçası olarak kullanıyorlar ve böylece objeart denilen usulle bizi şaşırtıyorlardı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hepimizin evinde kendi sıradan ve rutin hayatlarına devam eden, tırnak makası, makas, pense, sprey şişesi vb malzemeler vardır herhalde. Kitabın hemen girişinde yazdığına göre Resul Ertaş, Cristoph Neimann’ın objeart çalışmalarını keşfettikten sonra, kendisi de zihin jimnastiği olsun diye çocukları ile bu işi yapmaya başlamış. Böylece işte o evimizdeki sıradan eşyaları çizimlerinin bir parçası haline getirmiş ve elimizdeki kitap çıkmış ortaya.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kitapta sadece objeart çalışmaları yok. Daha da güzeli, bir nesneyi nasıl farklı objeart çizimlerinde kullanılabileceğini anlatmış hatta göstermiş yazar. Böylece çocuklara aslında çizim yapmayı da öğretmiş. Çünkü yaptığı çizimleri, en basit halinden sonunda doğru aşama aşama gösteriyor, açıklıyor. Çocukların hem eşyalara farklı bakmasını hem de kolayca çizim yapmasını sağlayabilecek bir kitap var elimizde.

Bu çalışmalar, her ne kadar onları bir başka bütünün parçası gibi kullansa da, sanki içlerindeki potansiyelin dışa vurumunu görüyor gibi hissediyor musunuz siz de? Sanki böyle daha özgür, daha neşeli görünüyorlar benim gözüme.

Sitede ağırlıklı olarak edebiyat kitapları tanıtsak da, Objeart’ı da almak istedim. Çünkü bu da gerçekten bir sanat.

Eğer bu tür çalışmalarınız olursa, bizimle paylaşabilirsiniz. Ben öğrencilerimle bir iki deneme yapmak için epey heveslendim.

Şimdiden iyi okumalar.

Objeart Eşyanın Sanatı

Resul Ertaş

Cezve Çocuk, 2017

Trackbacks/Pingbacks

  1. Kanatlarımda Binbir Masal-3 Elma Çocuk-Çocuklar Okuyor - […] şu: Objeart çalışması ile kelebek […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: