abone ol: Makale | Yorum

Peygamberimi Merak Ediyorum

0 yorum
Peygamberimi Merak Ediyorum

 

 

Merak Ediyorum dizisinin 3. kitabı Peygamberimi Merak Ediyorum, bugün sayfalarımıza konuk oluyor. Ramazan gitti gidecek nerdeyse… Neyse ki bu güzel kitaplar hep bizimle ve Ramazan da her sene on gün daha erken geliyor 🙂

Peygamberimi Merak Ediyorum, kitabın kapağında da görebileceğiniz soruları cevaplayan bir kitap. Tabi sadece onlar da değil, içerikte yer alan başka sorular da var.

Okuyucu ile yani çocuklarla sohbet edercesine yazılmış bir kitap var elimizde. Tabi bu sohbet hoş bir sohbet olmanın yanı sıra doğru bilgilerle de donatılmış. Böyle olunca çocuğu sıkmadan öğreten, merakını gideren bir metin okumuş oluyoruz.

Peygamberimizin as doğumu, peygamberliğin gelmesi gibi konularla salavat nedir, nasıl getirilir, Peygamberimiz as neden okuma yazma bilmiyordu, mucizeleri, hayvan sevgisi çocuk sevgisi , şaka yapması sünnet ne demektir, önemli midir vs gibi genel bir kültür, sağlam bir zemin oluşturacak belli  başlı konular çocuklara anlatılmış.

Kitapta, çocuklara sadece hap gibi hazır bilgiler vermemiş yazar. Onları düşünmeye sevk edecek sorular da sormuş. Bilirsiniz hazır bilgi unutulabilir fakat kendi bulduğunuz bilgiyi daha iyi özümsersiniz. Kitap da bunu yapmış sık sık. Ayrıca okuyucunun zihninde anlatına dair soruların oluşması, acaba denmesini de gayet normal bulan bir kitapla karşı karşıyayız. Böylece, belki de “eyvah çocuk soru sordu!” diye endişelenecek yetişkinlere de bir yol gösteriyordur yazar, ne dersiniz?

Kitabın içinde siyah-beyaz illustrasyonlar var, Sevgi İçigen kaleminden. Okuma anlarımıza tatlılık katıyor. Kitabı bence 8+ kategorisinde de değerlendirebiliriz. Fakat cahiliye devrine ait bazı kötü adetleri göz önünde bulundurarak 9+ dedim ben.

Kitabın son bölümlerinde misvak mevzusu geçiyor. Peygamberimizin as yaşadığı devirle bugünün farkları düşünüldüğünde, sünnete tabi olmak noktasında nasıl bir çözüm üretmeliyiz sorusuna, çok güzel ve pratik bir uygulama ile cevap vermiş yazar. Yukarıda dediğim gibi, çocuğu düşündürten, özü kavratmak isteyen bir metin Peygamberimi Merak Ediyorum.

Peygamber kimliği hakkında, özellikle Peygamberimiz as hakkında epey güzel bir metin var elimizde. Hala kitaplığınızda yoksa, haydi harekete geçin!

Şimdiden iyi okumalar.

 

Peygamberimi Merak Ediyorum

Yazan: Özkan Öze

Resimleyen: Sevgi İçigen

Uğurböceği Yayınları, Ekim 2009

153 sayfa, 9+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: