abone ol: Makale | Yorum

Son Mühür

0 yorum
Son Mühür

 

 

 

 

Son Mühür daha ilk sayfalardan gönlümü fethetmiş bir siyer-i Nebi kitabı. Klasik, alt alta maddeler halinde içindekileri vermek yerine, bir kronolojik harita ile verilmiş konu başlıkları. Eklenen resimlerle de güzel ve anlaşılır bir özet mahiyetinde olmuş bu 4 sayfa.

Kitapta siyer konularını efradını cami, ağyarını mani bir şekilde verilmiş. Hılful Fudul, Peygamberimizin as evliliği, Kabe hakemliği, ilk vahiy gibi belli başlı olaylar anlatılıyor. Medine döneminde savaşlara yer verilmemesi, kitabı daha küçük okuyucular için de tavsiye edilebilir kılmış. Peygamberimizin as vefatından sonra konular hemen bitirilmemiş. O’nun as herkesin örnek alabileceği bir hayatı olduğu çeşitli misallerle anlatılmış ki bu her yaştan okuyucu için, ara ara hatırlanması gereken bir özellik.

Renkli resimler sayfaların üst kısımlarında yer alıyor. Metin ve resimlerin hep aynı yerde olması sanki okumayı kolaylaştırıyor.

Kitabın kalan kısmı, yani neredeyse yarısı etkinliklere, sözlüğe vs ayrılmış. Böylece çocuklar okuduktan sonra da kitapla bağlarını kopartmayacaklar. EDAM kitaplarının etkinliklerini biliyorsanız zaten çok anlatmaya gerek yok. Gayet geniş bir yelpazede, kaliteli etkinliklerle hem metin üzerinde daha çok çalışma yapılmış oluyor, hem de zihin egzersizi… Ardından çözümler, indeks ve sözlükle kitap nihayete eriyor.

Son Mühür, alanındaki önemli çalışmalardan biri. Ramazanda yahut sonrasında, kitaplığınıza dahil ederek, çocuklara ve kendinize bir iyilik yapmalısınız. Kitabın yeni hali, sanırım daha küçük boy olarak hazırlanmış. Sanırım içerikte bir değişiklik yoktur.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Son Mühür

Yazan: Dalal al-Alami

Çizimler: Mohammed Frodi, Turan Dertli, Reza Hemmatirad

İngilizceden Çeviren: Merve Akkuş

Kronoloji, Etkinlikler vs: Merve Akkuş, Hatice Işılak, Alpaslan Durmuş

136 sayfa

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: