abone ol: Makale | Yorum

Puti Puti Pembe

6 yorum
Puti Puti Pembe

Açıkçası ilk önce kapağından ve isminden hareketle çok “kızsal” olacağını düşündüğüm bir kitaptı: Puti Puti Pembe. Eğer size de öyle geldiyse baştan uyarayım, öyle sevgi pıtırcığı, gülelim, eğlenelim, kurabiyemizin yanında süt de olsun, yemyeşil kırlarda kelebekler gibi uçuşalım kitabı değil bu. Çok mu romantik bir tanımlama oldu?

Kitabımız “Çağdaş Çocuk Edebiyatı” alt başlığı ile sunuluyor ve yedi farklı yazarın birer hikayesinden oluşuyor. Yazarlar hakkında kitapta bilgi yok ama sanırım İran edebiyatı yazarları. Foruzende Hodacu, Nader İbrahimi, Susen Takdis yazarlardan birkaçı.

İran filmlerinden ve okuduğum kadarıyla hikayelerinden edindiğim izlenim, alıştığımız batılı tarzda önümüze kötülükler ya da kötü ile çıkmamaları. Kurguda her ne kadar bir problemle karşı karşıya olsak da onun çözüldüğünü en azından kimsenin başına kötü bir şey gelmediğini görüyoruz genelde. Cadılar, salt kötü karakterler, elimize bir geçirsek bizim de iki yumruk atmak, hiç değilse ayağına çelme takmak isteyeceğimiz insanlar çok nadir. O yüzden kitabı okuduğunuzda problem karşısında siz de çözüm yolları düşünüyor, heyecanlanıyor, belki terliyorsunuz ama iyiye ve iyiliğe olan inancınız yara almıyor.

20161021_151711

Puti Puti Pembe’nin içindeki hikayelerin başlıkları şöyle:

İyiliksever Golek

Öt Tarlakuşu Öt

Küçücük Kalbimi Kime Vereyim

Bebeğimin Teyzesi

Altın Gagalı Bülbül ve Arzular Bahçesi

Dünyanın EnŞefkatli Atı

Puti Puti Pembe’nin Annesi

Dediğim gibi hikayelerin hepsi toz pembe anlatılar değil. Yaşı büyük birinin bile yüreğinizi sızlatan satırlarla karşılaşabilirsiniz. Fakat yine de hani kapağı kapattığınızda, kalbinizi öfke ve kin ön yargılarından oluşan bir perde örter ya bazen, her gördüğünüz insan zaten müstakbel kazık atacak kişi gibi görünür, işte öyle olmuyor. Tam aksine, dünyayı iyilik kuşatacak ve her şey güzel olacak diye düşünüyorsunuz, kalbinizin sızısına tebessüm eşlik ederken…

20161021_151808

Daha önce sosyal medya hesabımda bu kitabın editörü olsam asla bu kapakla yayınlamazdım, diye yorum yapmıştım. Galiba hala aynı görüşteyim. Kitabın resimleri Sevgi İçigen’e ait. Bu resimler yaş seviyesini biraz küçük gösteriyor kanımca. Zaten yayınevi kitabı 6 yaş ve üstü olarak tanımlamış. Fakat daha farklı resimlerle hikayeleri 5. Ya da 6. Sınıf seviyesinden de başlatabilirsiniz, özellikle bazı hikayeler gayet uygun. Zaten yaş sınırlaması aslında sadece alt sınırı belirler. Neticede 6 yaş üstü okuyucu için güzel bir kitap var elimizde.

İyi okumalar.

Puti Puti Pembe

Çeviren: Nasser Babbi

Resimleyen: Sevgi İçigen

2005, 176 sayfa

Timaş

Rabia Gülcan Kardaş

 1. çok ilgimi çekti. Basılmıyorsa Nasıl ulaşabiliriz bu kitaba ?

 2. Kitap artik basilmiyormus 🙁

  • Üzüldüm doğrusu. Güzel masallar vardı. Fakat talep iletilirse yayınevleri dikkate alırlar. Umarız tekrar baskıya girer.

   • Ben de çok merak ettim. Umarım basilir. Bireysel mi talepte bulunalım?

    • Yayınevine yazdım, bakalım ne cevap verecekler. Aslında biraz aransa kitapçılarda, nadirkitap’ta vs bulunabilir gibi..

    • Bireysel talep de faydalı olur bence. Belki depolarında vardır, çıkartırlar 🙂

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: