abone ol: Makale | Yorum

Tuhaflıklar Asansörü

27 yorum
Tuhaflıklar Asansörü

Bugün elimizde “Tuhaflıklar Asansörü” var. Kitap, Hikaye Anahtarcısı-1 üst  başlığı ile Şubat 2016’dan beri okuyucu ile buluşuyor.

Bu kitap, Ayşe Sevim’den okuduğum ikinci yayın. Yazarın başka eserleri de bulunuyor. İlk olarak çok bilinen, ödüllü Güneşe Yolculuk kitabını okumuştum. Bir yazara ait ikinci kitabı okuduğunuzda ister istemez karşılaştırma da yapıyorsunuz. Ben açıkçası Güneşe Yolculuk’tan sonra yazar daha da ustalaşarak karşımıza çıkmış diye düşünüyorum.

asansor2

Neden? Çok daha takip edilebilir bir kurgu var. Güneşe Yolculuk’ta nispeten çok daha fazla olay geçtiği için bir ara neredeyiz, nasıl buraya gelmiştik vs diye durduğumu hatırlıyorum. Bu kitapta da birbirini takip eden farklı olaylar, maceralar ile kahramanımız oradan oraya taşınıyor fakat yaşanan olaylar bir diğerini ya da kahramanın amacını unutturacak kadar zihin karıştırmıyor. Ayrıca çok ustaca bir şekilde kurgunun içinde bir sahabenin Müslüman oluş hikayesi de yedirilmiş. O’nun macerası da bizim kahramanımızın hikayesi ile ilerliyor ve yer yer kahramanımıza destek oluyor.

Genellikle Peygamberimizin (sav) hayatından bir bölüm çocuklar için yazılmak istendiğinde bu maalesef alelade bir kurgu ile hatta ona da gerek duymadan verilebiliyor. Cümleleri basitleştirip kısalttığınızda, her metnin çocuklara uygun hale geldiğini düşünebilirler!! Halbuki merakı celbetmeyen, edebi zevk vermeyen bir kitabı –zorla- okusa bile bir çocuk, ondan bir şey öğrenmesini, en azından dimağında hoş bir hatıra bırakmasını nasıl bekleyebiliriz ki?

İşte neyse ki Tuhaflıklar Asansörü bu acemiliğe düşmemiş. Bu tür çalışmalar daha da artar inşallah. Daha çocuklara anlatılacak, onlarla paylaşılacak ne kadar çok güzellik var.

Kitapta kahramanımız Şaban, yolda yürürken yukarıdan düşen tuhaf bir not ile karşılaşır ve rotası o an değişir. Nottan anladığı kadarıyla acilen yardıma ihtiyacı olan birileri vardır. Ve Şaban daha ilk andan beri tuhaf başlayan bu olayı, tüm zorluklarına ve garipliğine rağmen sonuna kadar takip etmeye kararlıdır.20161029_140728

Şaban’ın macerasını detaylı olarak anlatmayacağım ama bitirene kadar merakla okuyacağınızı söyleyebilirim. Ayrıca sadece Siyer konularından birini değil, israfın sonuçlarını, kötü kelimelerin ne kadar zarar bileceğini vs de bulacaksınız satır aralarında. Fantastik bir çerçevede farklı alemlerde sürüp giden, kimi zaman bir mektupla çok eskileri yol arkadaşı edinen bir örgü var diyeyim de, hala okumayan varsa hemen listesine eklesin. Benim için Eyüp civarına geldikleri İstanbul vakitlerini okumak ayrı bir keyifti ki, söylemeden geçmeyeyim.

Kitabın arkasın bir sözlük eklendiği için ayrıca sevindim. Çocuklara kitapta geçen yeni kelimelerin öğretilmesini bu şekilde çok daha pratik oluyor gibi görünüyor.

Hikaye, birçok iyi film gibi başladığı yerde bitiyor. Otel lobisini değil gizemli notu yazan kişinin keşfedildiği anı kastediyorum tabi ki. Yukarıdan gelen bir not ile başlayan macera, tahminimizin aksine alt katlardan başlıyor ve en son üst katlara ulaşıyoruz.

Kitabın resimlerini Sümeyye Eroğlu çizmiş. Kurguyla birbirini tamamlayan bu resimler, iyi bir grafik çalışma ile de kitaba kalite katmışlar.

20161029_140741

Tuhaflıklar Asansörü bitişinden ve kapağındaki Hikaye Anahtarcısı-1 üst başlığından anlaşılacağı üzere, devam edecek gibi duruyor. Sabırla bekliyor olacağız.

Hikâye Anahtarcısı 1/ Tuhaflıklar Asansörü
Yazan: Ayşe Sevim
Resimleyen: Sümeyye Eroğlu
Profil Çocuk Yayınları
Şubat 2016
128 sayfa

0000000439037-1

Not: Bu hafta sizlere Ayşe Sevim’in ilk satırlarda bahsettiğimiz ödüllü kitabı Güneşe Yolculuk‘u hediye ediyoruz. Kural aynı, yorum yazan çekilişe hak kazanıyor. Cuma günü sonuçlar açıklanacak.

 

 1. Kitabimiistiyorum  

  Insallah gelir cok sevinirim

 2. Güneşe Yolculuk Burçin hanıma doğru yola çıkıyor. Lütfen adres bilgilerinizi cocuklarokuyor@gmail.com adresine gönderin.

 3. Bu kitap artık bana gelsin diyeceğim ama tuhaflıklar asansörü kadar tuhaf, bir durum olabilir bu

 4. Rabia sultan  

  Çooooook merak ediyorumm nolurrrrr bana çıksınnnnnn😊

 5. Fatma Zehra  

  Hayırlısı olsun hem oğlum hem kızım için

 6. hayırlısı

 7. umarım çıkar

 8. Guzel bir kitap

 9. Kızım Zeyneb Betül’ün şansına…

 10. Tarihden Anlar  

  Selamlar efenim. twitter.com/tarihdenanlar

 11. Bize olsun inş

 12. Nasip diyelim

 13. Fatma Yilmaz  

  Yazarin iki kitabini da almak istiyorum acaba Kanada’ya servis var mi?

 14. İnşallah bzim evin küçük okurlarına çıkar☺️

 15. Ben bile merak ettim ☺

 16. Bu kitap bana çıkarsa kütüphane kurmak istediğimiz bir okula hediye edileceğim.

 17. Çocuk edebiyatını çok seviyorum. Yazarın ilk kitabını okumak nasip olur inşaallah diyelim 🙂

 18. Tüm tuhaf çocuklara iyi gelsin Ayşe Sevim . bakalım Akif Muazın okuduğu ilk kitap hangisi olacak 🙂

 19. Hayırlısı olsun kitap okumayı severim 🙂 kısmet inşallah çıkar

 20. Nermin tecimel  

  Şabana gelen tuhaf not bir haylı meraklandırdı beni

 21. Hayırlı haftalar diliyorum

 22. Elif için…

 23. Tuğba Sarıkaya  

  4-6 Kuran kursunda gorev yapiyorum ogrencilerimin kismetine inşallah

 24. Bu hafta tüyap kitap fuarında tuhaflıklar asansorunu elime alıp alıp bıraktım. Biraz daha araştırıp alayım eniyisi diyerek biraktim. Bu yazı üzerine ilaç gibi geldi. Teşekkür ederim. Güneşe yolculuk oglumun şansına olsun

Trackbacks/Pingbacks

 1. Oruç Kahramanları-Çocuklar Okuyor Ramazan Kitaplığı - […] devam edecek. Masamızın üzerinde hala sırasını bekleyen kitaplar var 🙂 Bugünkü eserimiz Tuhaflıklar Asansörü kitabı ile daha önce burada…

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: