abone ol: Makale | Yorum

Oruç Kahramanları

0 yorum
Oruç Kahramanları

 

 

 

Ramazan ayının son dönemecindeyiz ama muhtemelen bayrama dek kitap tanıtımlarımız devam edecek. Masamızın üzerinde hala sırasını bekleyen kitaplar var 🙂 Bugünkü eserimiz Tuhaflıklar Asansörü kitabı ile daha önce burada misafir ettiğimiz Ayşe Sevim kaleminden bir oruç hikayesi: Oruç Kahramanları.

Meryem ve ağabeyi Ahmet, İstanbul’da yaşayan bir ailenin iki evladıdır. Oruç hakkında, yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım etmek hakkında konuşurken farkında olmadan bir misafir davet ederler evlerine. O, Kaf dağında yaşayan Kocaman Kuş’tur. Görevi, her sene Ramazan ayında, bazı çocuklara arkadaşlık etmek ve onlara Ramazan ayı ile ilgili bazı önemli şeyleri öğretmektir. Büyüklerin göremediği bu Kocaman Kuş pek de maharetlidir.

Her gün olmasa da Ramazan boyunca birkaç gün bizim kardeşlerin yanına gelir. Pek maharetli demiştik ya, bir bakarsınız harita olur, içine atlayan çocukları Mekke’ye götürür… Bir bakarsınız kuyuya dönüşür, kovaya binen çocukları Kudüs’e taşır (Yusuf as benzetmesi anılarak yapılan kuyuya girerek yolculuk yapma fikri bana pek sıcak gelmedi. “Yusuf as ve kuyu” pek de iyi olayları hatırlatmıyor ya bize). Neyse ki çocuklar sever bu kuyulu yolculuğu da…

Teravih…

Kocaman Kuş’un marifetlerinden biri de zamanı bükebilmesidir. Böylece teravihi, bayramı vaktinden önce tecrübe edebilir bizim Oruç Kahramanları. Ve Ramazan hakkında daha bilgili olurlar.

Ayşe Sevim kahramanlarımızın hikayesini yazarken ideal aile, ideal çocuk kurgusu acemiliğine düşmemiş elbette. Hem annenin çocuklara davranışı, hem çocukların halleri bu nedenle gayet “sahici” hissettiriyor okuyucuya. Ramazan’da daha da sabırlı olan annesinin limitlerini denemek isteyen Meryem’e annesi “iftar ettikten sonra hepsi için topluca kızabilirim sana” diyebiliyor mesela. Yahut “seçilmiş çocuk, özel güçler” abartılarını “herkesin biricik, çok kıymetli” olduğunu Kocaman Kuş dili ile söyleyerek, çocukların/okuyucunun ayağını yere indirmesi gayet güzel değil mi?

Medine’de Taleal Bedru söyleyen çocuklar…

Güzel bir hikaye kurgusunun yanı sıra, Oruç Kahramanlarımızın öğrendiği bilgiler, okuyucu için de kutular halinde kitapta yer bulmuş. Kitapta renkli resimler var. Büyük boy olması, ciltli kapak kitabın albenisini arttırıyor.

İçerdiği fantastik unsurlar, akıp giden bir hikaye ile Oruç Kahramanları, Ramazan dışında da çocukların severek okuyabileceği bir eser olmuş.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Oruç Kahramanları

Yazan: Ayşe Sevim

Resimleyen: İlknur Salman

Editör: Zeynep Ulviye Özkan

DİB Yayınları, 7+

1.Baskı Ankara 2018, 109 sayfa

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: